Основни данни
Никола Николов (1924)


Никола Николов е български архитект
Никола Николов овладява пространството с лекота и създава някои от шедьоврите на 70-те години у нас – Националната галерия за чуждестранно изкуство, Международния дом на Журналистите край Варна, Слънчев бряг.
Никола Иванов Николов е роден 24 януари 1924 в Нова Загора. Завършва архитектурния факултет в Държавна политехника София през 1949.Първоначално работи в проектанска организация Прогрес, а през 1950 преминава в Главпроект. Работи по довършването и оформлението на Моста на дружбата, Русе, прави гимназията в село Бухово, проектира изложбената палата „Васил Левски” в Пловдивския панаир. Прави повечето от българските изложбени павильони в чужбина – за Виена, Лайпциг, Дамаск, Солун, Измир, Загреб.
Сред най-известните негови творби е Международния дом на журналистите край Златни пясъци, който се налага с пълния копфорт и съвършена вътрешна архитектура, правилно оразмерени пространства на общите помещения в партрета, които са удобна връзка както с ресторанта, така и с обърнатите към морето единични стаи и апартаменти.
Журналистите, които идват тук на почивка разнасят славата на Николов по света. Налага се да издигне втора сграда, защото местата не стигат за желаещите да дойдат тук. Втората сграда е голям многоетажен хотел – ефирна, елегантна сграда с голяма притегателна сила.
Той реконструира бившата държавна печатница за сградата на НГЧИ и създава една от най-добрите наши галерии и архитектурен шедьовър. Проектира комплекса Слънчев бряг, който, преди да бъден съсипан от новобогатши след 10 ноември 1989, беше едно от най-приятни и зелени места на нашето Черноморие.
Архитектурата на Никола Николов е сред най-добрите, които сме изграждали след Освобождението от Турско робство. Тя е спокойна, хуманна, подчинена на целта на проекта и нормалните човешки възприятия. За съжаление голяма част от неговите находчиви творби днес са са обект на разрушение и загрозяване от нашите нови строителни предприемачи, които са лишени както от образование, така и от сетива за пространството и обемите.
Източници: Сп. Архитектура
 

[Редактирай]

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!