НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
В първия британски художествен музей – Dulwich Picture Gallery, откриха неизвестна досега картина на големия испански художник Бартоломе Естебан Мурильо (07.12.2012)
Представители на Dulwich Picture Gallery откриха в колекцията си неизвестната досега картина „Поклонението на влъхвите”от 1660-1665 г. на големия испански художник Бартоломе Естебан Мурильо.

Първоначално експертите на известния музей считали, че платното е дело на някой от учениците на въпросния художник и през 1970 г. творбата едва не била продадена за няколко хиляди паунда. От управата на галерията обаче, все пак решили да я оставят на съхранение в депо. По време на реставрацията, която завърши наскоро, от картината били свалени няколко слоя лак, а за неин автор специалистите категорично посочили знаменития живописец от XVIII в. Така цената на произведението се покачи неимоверно – от 5 хил. на 100 хил. GBP, но засега от музея нямат намерение да го продават.  

Dulwich Picture Gallery е основан през 1811 г. и е първият британски художествен музей, до който получила достъп широката общественост. По това време неговите създатели смятали, че притежават 11 оригинални работи на Мурильо, но през 1970 г. експертите решили, че само четири от тях, със сигурност, могат да бъдат причислени към четката на художника.

„Поклонението на влъхвите” ще бъде експонирана в изложбата „Мурильо и Хустино де Неве” (Murillo & Justino de Neve: The Art of Friendship), която ще се проведе в галерията от 6 февруари до 19 май 2013 г. Съорганизатори са мадридският музей „Прадо” и Fundación Focus-Abengoa от Севиля - родният град на Мурильо, а експозицията е посветена на отношенията между художника и неговия покровител дон Хустино де Неве - ктитор на катедралата „Сан Антонио” в града. Според Хавиер Брей, главен куратор на Dulwich, те са „нещо като Деймиън Хърст и Чарлз Саачи, но на своето време...”  

Освен това произведение на Мурильо, в изложбата ще бъде показана и още една негова картина с интересна съдба: „Каещият се Свети Петър” от 1670 г. - за която, в продължение на 50 години се смяташе, че е изгубена и беше позната само от архивна черно-бяла снимка. Почитателите на бароковия майстор ще могат да видят и шедьовъра „Кръщение Христово” от 1667-1668 г. - с размери 283 x 210 cм, който ще бъде свален за първи път от мястото си в катедралата „Сан Антонио”, където е поставен през 1667 г.

По този повод в британската галерия за първи път ще свалят част от постоянната си експозиция, за да пресъздадат максимално реалистично фрагмента от църковния интериор, където е окачена картината. Сайтът на музея съобщава, че сред общо 12-те творби на Мурильо публиката ще види барокови образци като „Три момчета” от  1670 г. и „Пролет” или „Цветарка” от 1665-1670 г., „Непорочното зачатие” от 1660-1665 г., „Девата и Младенецът раздават хляб на свещеници” от 1679 г., както и още 30 произведения, „документиращи” приятелските взаимоотношения между артиста и дон Хустино де Неве.

 

Murillo-Boy
Murillo-Boy
Murillo -The Young Beggar
Murillo -The Young Beggar
Murillo - Two women at a window
Murillo - Two women at a window
Murillo - The Little Fruit Seller (1670)
Murillo - The Little Fruit Seller (1670)
Murillo - Beggar Boys Eating Grapes and Melon
Murillo - Beggar Boys Eating Grapes and Melon
A detail of Bartolomé Esteban Murillo's The Adoration of the Magi
A detail of Bartolomé Esteban Murillo's The Adoration of the Magi
Dulwich Picture Gallery /1/
Dulwich Picture Gallery /1/
Dulwich Picture Gallery /2/
Dulwich Picture Gallery /2/
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!