Една от фокусните точки на изложбата е момента, когато френският ориенталист Антоан Галан (Antoine Galland) предоставя „нощите” на западната публика, превеждайки 35 оригинални приказки и съчинявайки още толкова от собствените си преживявания в региона.
Днес ние сме израснали с приказките за Синбад, Аладин или Али Баба, благодарение на изкусното пренаписване на тези разкази, навлезли необратимо в популярната култура. Те се разпространяват сред всички изкуства – от театъра да модата, от музиката до киното, от живописта до операта, от фотографията да литературата, създавайки повече образи, от което и да е друго произведение.
В изложбата са показани също така скици на Пикасо и абстрактна картина на Рене Магрит, изобразяващи красотата на „арабските нощи”.
От една страна образът на Щ. Се възприема като символ на женската сила и женствеността, като символ на триумф на ораторското майсторство над тиранията и несправедливостта. От друга страна обаче, някои феминистки организации считат образа на Щ. За причина за ограниченията, наложени на жените в арабския свят.
Посетителите са приканени и да чуят в кабинки една от 15-те приказки или да гледат клип от един от 12-те филма, вдъхновени от „Хиляда и една нощ”.
Изложбата продължава до 28 април 2013 г.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар