В Изложбения център Hermitage Amsterdam беше открита изложба с произведения на фламандското изкуство от колекцията на Държавния Ермитаж в Санкт Петербург. „Рубенс, Ван Дайк и Йорданс. Фламандски художници от Ермитажа” е наименованието на забележителната изложба, представена в холандската столица. Експозицията включва общо 161 образци на фламандското изкуство – 75 живописни платна и повече от 20 рисунки на майстори на живописта като Петер Паул Рубенс, Антони ван Дайк, Якоб Йорданс, както и творби на техни съвременници.
Творчеството на Петер Паул Рубенс е представено с най-голямо количество творби - 17 картини и много рисунки. Рубенс е един от най-важните и влиятелни фламандски живописци на XVII в., едновременно с това той е и страстен колекционер, два пъти е носител на рицарско звание - от испанския крал Филип IV през 1624 г. и от английския крал Чарлз I през 1630 г. Неговата школа и ателието му в Антверпен са най-големите в страната по онова време. Основен акцент в изложбата е картината „Сваляне от кръста” / 1618/, в която художникът предава с изключителна дълбочина страданията на Христос. Досега, грандиозната творба, не беше напускала сградата на Ермитажа в Русия.
Влиянието на великия фламандец се усеща и в работите на неговите ученици и съвременници. Най-известният ученик на Рубенс е Антони ван Дайк. Той е художникът, изпод чиято четка са излезли най-представителните портрети на английското кралско семейство и на някои видни представители на аристокрацията. През 1632 г. Антони ван Дайк получава рицарско звание, а година по-късно и титлата „кралски художник”. Около 1638 г. Ван Дайк рисува изключителните портрети на крал Чарлз I, на неговата съпруга Анриет Мари, както и на техните деца.
Сред най-значимите фламандски художници, чиито произведения са показани в изложбата, е и Якоб Йорданс. В своето творчество той е изпитвал влияние както от Рубенс, така и от Брьогел, Веронезе и най-вече – Караваджо. Представени са и творби на фламандския майстор на натюрморта - Франс Снайдерс.
Историята на самата сбирка е вълнуваща и заслужава да й бъде отделено специално внимание, казват организаторите на изложбата. Повечето платна, представени в експозицията, са придобити през XVIII в. от императрица Екатерина Велика от наследника на знаменитата колекция на Пиер Кроза - барон Де Тиер и граф Хайнрих Брюл. Повечето от творбите били създадени в периода на Нидерландската буржоазна революция и Контрареформацията през XVII в. специално за Църквата, по поръчка на някои от най-богатите жители на Антверпен и на други европейски градове. Противопоставянето на католицизма срещу Реформацията станало повод да бъдат възлагани грандиозни поръчки за произведения на изобразителното изкуство с религиозен характер. Характерните за барока импозантни изразни средства, използвани от Рубенс и неговите съвременници, трябвало да послужат за популяризирането на католическата кауза сред аристократите и богатите бюргери в Европа.
От музея в Амстердам уточняват, че толкова богата и забележителна колекция на фламандско изкуство, се показва за първи път в престижния холандски изложбен център – Hermitage Amsterdam.
Изложбата „Рубенс, Ван Дайк и Йорданс. Фламандски художници от Ермитажа” ще продължи до 16 март 2012 г.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар