Наричана „Аристократът на българската живопис” Магда Абазова ни напусна на 2 октомври на 88-годишна възраст . Картините й са създадени с маниер на изтънченост и висока естетическа култура . Дори най-абстрактните творби на Магда Абазова са ясно разбрани и обичани както от критиците, така и от публиката. Всички са "уловени" от настроението на картината. Нейните произведения съчетават модернизъм и пластичност, сдържаност и естетизъм.
Родена е през 1923г. в София. Завършва през 1949г. Живопис в Художествената академия, София, при проф. Дечко Узунов. Работи пейзажи, натюрморти и портрети. От 1951 г. участва в Общи художествени изложби, окръжни изложби на жените-художнички, изложби в Полша, Сирия, Турция, Бахамските острови, както и самостоятелна изложба в София (1972). Получава от СБХ на ОХИ орден "Кирил и Методий" - ІII ст.
Непоказвани досега творби на Магда Абазова привлякоха вниманието на публиката в последната й изложба „Другата Магда” в Софийската галерия „Сезони”. Светлин Русев, куратор на събитието подбра над 60 нейни произведения. „Изкуството на Магда е над интелектуалното познание, изтънчено като чувствителност, родено спонтанно и естествено – то е и над емоционалните определения. Необяснима, загадъчна и мистична, смислово и пластически конструктивна, нефигуративна и конкретна, извън словесната илюстративност – живописта на Магда Абазова преди всичко е свят на духовно съзидание”, коментира Св. Русев.
Творчеството на Магда Абазова се радва на изключителна популярност в изложбените зали, нейните произведения неизменно постигат огромен успех на търгове у нас и в чужбина. Изкуството на художничката винаги е привличало вниманието и интереса на ценители и колекционери на изкуство.
„Абстракцията за мен дава свобода. Живописта за мен не е разказ, а изказ. Тя не разказва случки, събития, сюжети. Тя изказва състояния, настроения, преживявания. В единия случай нейн обект е светът извън нас, а в другия - светът в нас. Аз не противопоставям двата подхода, само ги разграничавам.” - Магда Абазова.
Творчеството й включва : "Портрет на момче" (1962), "Автопортрет" (1963, НХГ), "Портрет на дъщеря ми" (1965), „Пейзаж" (1968), Цикъл "Родопски пейзажи" (1968-1972), Цикъл "Копривщенски интериори" (1968¬1972), "Натюрморт" (1969), "Гайдари" - Композиция (1972), и др. Илюстрира книги за децa: "Цъфти наш роден край" от Йордан Стубел (1961), "Китка за малките" от Чичо Стоян (1966), "Весел двор" от Д. Свежин (1969) и др.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар