НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Галерия”Tate” Liverpool представя Алиса в Страната на... изкуството (15.11.2011)

Романът „Алиса в Страната на чудесата е написан през 1865 година от английския белетрист Чарлз Латуидж Доджсън, който го издава под псевдонима Луис Карол. В книгата писателят предава историята на малкото момиченце Алиса, което пропадайки в заешка дупка,  се озовава в един приказен свят, населен със странни същества. Продължението на книгата е романът „Алиса в Огледалния свят“, който излиза през 1871 година.

Близо 150 години по-късно образите, обезсмъртени в страниците на двете новели на Луис Карол - „Алиса в страната на чудесата" и „Алиса в Огледалния свят" продължават да омагьосват въображението на деца и възрастни.

Образът на Алиса и фантастичният свят, който я заобикаля, занимават съзнанието на редица творци години наред. Художници, философи, режисьори са завладяни от илюзорната, но толкова съкровено близка и достъпна вселена на Алиса в страната на чудесата.

Галерия “TateLiverpool показва как страниците, написани от Луис Карол, са оставили отпечатък върху творческите фантазии на представители на различни художествени течения в изкуството – от сюрреализма до поп арта.

Отправна точка на изложбата „Alice in Wonderland" е оригиналният ръкопис на Карол от 1864 г., подарък за четиригодишната Алис дъщеря на декана на колежа, в който Луис Карол преподава математика. Илюстрациите към текста, дело на самия Карол, създават един автономен визуален свят, който заживява свой собствен живот след публикуването на книгата.

Освен писател, философ, математик, логик и художник Чарлс Доджсън (истинското име на писателя) е и изключително запален любител-фотограф. Той купува първия си фотоапарат през 1856 г. Доджсън прави множество портретни снимки на свои близки и техните деца. Така освен книгите, посветени на Алиса, Луис Карол оставя в наследство и около 3000 авторски фотографии, голяма част от които ще бъдат включени в експозицията в Tate.

В изложбата са представени както рисунки и снимки на Луис Карол, така и скиците на Джон Тениел към първото издание на книгата.

Във викторианска Англия култът към Алиса достига своя апогей. Образът на Алиса е навсякъде - игри, карти, чаени сервизи, кукли, фигурки, куклени театри. Алиса напуска пространството на книгите на Карол и се превръща в обект на колекционерство.

През 20 век историята на малката Алиса в Страната на чудесата отново завладява хората и най-вече творците.

През 30-те години на 20 век потъвайки в заешката дупка” на своето подсъзнание, сюрреалистите възкресяват историята на Алиса. През 60-те и 70-те г. концептуалистите използват книгите на Карол, изследвайки чрез тях същността на езика и неговата структура и начина на възприемане на видимия свят. Образът на Алиса се прокрадва и в идеите на поп арта.

В изложбата "Alice in Wonderland" в Tate Liverpool работи на Дали, Магрит и Ернст са изложени паралелно с творби на съвременни артисти като Питър Блейк, Дан Греъм и Яйои Кусама. Илюстрации, картини, скулптури, филми, комикси, фотографии - Страната на чудесата е пресъздадена по различни, но еднакво въздействащи начини в експозицията.

Изложбата "Alice in Wonderland"ще остане в Tate Liverpool до 29 януари 2012 г.

Alice in Wonderland film by Tim Burton /1/
Alice in Wonderland film by Tim Burton /1/
Alice in Wonderland film by Tim Burton /2/
Alice in Wonderland film by Tim Burton /2/
Cover of the 1898 edition
Cover of the 1898 edition
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!