Второто издание на Art Stage Singapore – интернационалното изложение за съвременно изкуство на Азия, затвори врати на 15-ти януари. Въпреки сложната икономическа ситуация, то успя да осъществи някои много важни продажби.
Лоренцо Рудолф - организаторът на събитието, сравнява Сингапур с Швейцария: „Сингапур, както и Швейцария, е център за заможни частни колекционери, където те могат с голяма надеждност и сигурност да инвестират. Самата държава и на двете места прави много за културата. Сингапур разбира, че Азия се нуждае от място за културен обмен и диалог. По-големият пазар на изкуството е в Хонконг. Но по отношение на диалог, обмен и нови формати Сингапур е центърът.”, цитиран от Artinfo.
Миналата година продажбите на първото издание на Art Stage Singapore се равняваха на $ 4,4 млн. За сравнение, тези на FIAC бяха $11 млн., според данни на „artprice.com”. Въпреки това, изложението допринесе изключително много за развитието на Сингапур като топ арт дестинация. Резултатите не закъсняха.
Второто издание на изложението демонстрира широко разнообразие от интернационални артисти в Азия. Не бива да се пренебрегва и присъствието на някои от водещите галерии в Европа. Както беше отбелязано в различни медии, успехът на филипинското изкуство на изложението беше забележителен.
Тази година прагът на изложението беше прекрачен от 31,000 души. Общо 133 галерии бяха представени. От тях – 100 бяха разположени в общото изложбено пространство, докато останалите 43 – в „Project Stage Рlatform”, пространство отредено на новите артисти. Представяйки общо 19 държави, над 600 артисти бяха изложени в три от залите на най-престижния хотел в региона – Marina Bay Sands.
Ето и кратък обзор на цените на някои от продадените произведения:
· Най-скъпо продадената картина беше на германския художник Герхард Рихтер. Това е произведението „Abstraktes Bild” (Абстрактна картина), продадено от галерия „Michael Schultz Gallery” за сумата от 1,520,000 щатски долара.
· Галерия „Haunch of Venison” успя да продаде няколко произведения на тибетския артист Гонкар Гиатсо (Gonkar Gyatso). Едно от тях – „Дисекция на Буда” (Dissected Buddha) беше продадена за сумата от 200,000 щатски долара, а друга творба, чието име е пазено в тайна – за 400,000 щатски долара.
· „Gajah Gallery” продаде две картини от Ниоман Масриади (Nyoman Masriadi), художник от Бали, за сумата от 350,000 щатски долара.
· „Linda Gallery” продаде произведение на индонезийския художник Шрихарди Соедарсоно (Srihardi Soedarsono) за 232,000 щатски долара.
· „De Sarthe Gallery” продаде няколко скулптури на Бернар Вене (Bernar Venet) за 100,000 щатски долара
· „Galerie Perrotin” продаде произведение на MR’s – „Десктоп на съзнанието ми” (Desktop of My Mind) за 240,000 щатски долара.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар