Австрийската столица през месец февруари ще зарадва своите посетители с множество интересни изложби:
· MUMOK, Виена – “Клаус Олденбърг”, 4 февруари – 28 май 2012г.
Музеят за модерно изкуство (MUMOK) представя най-голямата изложба, посветена на представителя на поп арта в скулптурата – Клаус Олденбърг. Изложбата се фокусира върху 60-те години в творчеството на родения в Стокхолм художник. Именно това десетилетие в историята на съвременното изкуство се свързва с многото експерименти, които се осъществяват в сферата на визуалното и до голяма степен много от идейните насоки продължават да се развиват и до днес.
„Лабораторията” на изкуството ни дава инсталациите, перформънса, акциите, трескавото използване на ежедневни предмети в изкуството и сливането на границите между живот и изкуство. Клаус Олденбърг става прочут със своите големи по размер скулптури, „издигащи в култ” предмети от ежедневието, най-често асоциирани с консуматорското общество и култура. Индустриалнопроизведеният предмет, „стоката”, уголемен до онезнаваемост и представен с подходящата доза хумор се превръща в централен момент за творчеството на Олденбърг. Неговите скулптури и инсталации днес могат да се видят в едни от най-големите културни центрове по света, а самият художник се смята за ключова фигура в съвременното изкуство, разположено в общественото пространство (Public art).
· MUMOK - „Поп арт и 60-те години”, 9 януари – 2 септември 2012г.
В контекста на Олденбърг, посетителите ще могат да се насладят и на наскоро откритата изложба „Поп арт и 60-те години”. Представени са множество произведения на най-известни поп арт художници в света като Анди Уърхол, Джаспър Джоунс, Робърт Раушенбърг, Клаус Олденбърг, Рой Лихтенщайн, Том Веселман, Робърт Индиана, Джим Дайн и много други.
· Музей на историята на изкуствата, Виена (Kunsthistorisches Museum) - „Густав Климт”, 14 февруари – 6 май 2012 г.
За да отпразнува 150-годишнината от рождението на великия австрийски художник, Виена определи 2012 като годината на Густав Климт. Едно от водещите събития, свързани с юбилея, е именно тази изложба, концентрираща се върху стенни рисунки, проектирани и изпълнени от прочутия представител на сецесиона. През 1890 г. той е поканен да изрисува стените на новооткрития Дворцов музей във Виена със сцени, изобразяващи ключови събития и периоди от европейското изкуство, измежду които: Древен Египет, Гърция, Рим.
В момента те се намират на 12 метра височина в преддверието на музея. Посетителите за първи път ще имат възможността да ги разгледат отблизо, като за целта ще бъде изграден специален мост, който ще ги отведе на нужната височина. Съоръжението ще остане там до края на изложбата. В залите на галерията ще бъде открита изложба, посветена на тази серия, както и други произведения от частни колекции, създадени в този период.
· Музей „Леополд”, Виена (Leopold Museum) - „Климт: отблизо и лично”, 24 февруари – 27 август 2012 г.
Музеят Леополд ще открие мащабна изложба, с която ще се опита да запознае посетителя с личния живот на Климт. Подобно на музея „Роял Академи” в Лондон, който преди време изложи кореспонденцията на Ван Гог с брат му Тео – изложба, за която билетите бяха изкупени седмици предварително, музеят „Леополд” във Виена планира да направи същото. За първи път ще бъде изложена личната кореспонденция на Климт с Емилия Фльоге, както и с негови приятели и семейство. Ще бъдат изложени и пощенските картички, които разказват за пътешествията на Климт. Един от неговите шедьоври – платното „Живот и смърт”, създадено през 1915 г., ще бъде визуален център в изложбата.
· Албертина - „Импресионизъм. Пастели, акварели, рисунки”, 10 февруари – 13 май 2012 г.
Най-новата изложба в „Албертина” ще събере на едно място над 200 пастели, акварели и рисунки на импресионистите и пост-импресионистите. Целта на изложбата е да демонстрира важното място, които заемат тези материали при движението на импресионистите. Това е първата международна експозиция, която е подредена на тази тема.
· Музей на изкуството, Виена (Kunsthalle Wien) - „Урс Фишер. Изгрев”, 17 февруари – 28 май 2012 г.
Артистът, роден в Швейцария, но живеещ в Ню Йорк, привлече вниманието на публиката още на Венецианското биенале от 2011 г. Сега той ще открие своя изложба, представяща най-новите му творби, създадени в разнообразни материали. Посетителите отново ще имат възможността да се насладят на неговите „скулптури-свещи”, изгарящи и променящи се ежедневно.
· Музей „Есл”, Виена – „Анселм Кийфер”, 3 февруари – 29 май 2012 г.
Името на музея се свързва с едни от най-големите колекционери на съвременно изкуство. То е познато на българската публика и поради причината, че е учредена едноименна награда, връчвана всяка година на млади художници от Източна Европа. Изложбата на наградените произведения, сред които е и това на Албена Баева, ще приключи на 12 февруари. Междувременно посетителите ще могат да се насладят на изкуството на германския артист Анселм Кийфер, което е част от престижната колекция. Представени са 15 произведения, сред които и някои от последните му творения. От много време семейство Есл следи развитието на великия художник и колекционира произведенията му. Известно е, че Кийфер продава своите творби само на хора, имащи необходимото отношение към тях. Те никога не се появяват на аукциони. За първи път публиката ще има възможността да разгледа всички произведения, собственост на колекцията.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар