Известната нюйоркска галерия „The Pace Gallery” ще представи за първи път изложба, свързана с документирането, зараждането и историята на хепънинга в изкуството. Тя продължава от 10 февруари до 17 март 2012 г. и предоставя уникалната възможност на посетителите да се запознаят отблизо с този мимолетен, но с изключително значение за развитието на изкуството акт, зародил се като течение през 1958 г. и продължил едва до 1963 г.
Хепънингът (букв. прев. „случващо се”) се заражда като течение в Провинстаун, Масачузец, но бързо неговото развитие преминава към „врящия и кипящ” център на съвременното изкуство след Втората световна война – Ню Йорк. Този акт в изкуството води началото си от дадаистични перформънси, състояли се по време и след Първата световна война. В края на 50-те години търпи бурно развитие и променя завинаги хода на съвременното изкуство. В същността си той е „случка”, „действие” или „акт”, разиграван по предварителен сценарий пред публика, но се различава значително от „живото представление” на театъра по това, че публиката пряко взема участие, както и че не се следва наратив. Много често участниците в него експериментират и импровизират. Тази „творба на изкуството”, която няма материална стойност, а единствено може да бъде документирана, размива границите между създател и наблюдаващ, както и между „изкуство и живот”.
Хепънингът сгромолясва хегемонията на живописта и скулптурата, като въвежда елементи от ежедневието и поп културата в сферата на изкуството. Той изиграва основна роля за трансформирането на съвременното изкуство, нашето разбиране за него и начина, по който то започва да взаимодейства с публиката.
Изложбата представя повече от 30 оригинални хепънинга, а приносът на главните участници в тях е на Джим Дайн, Саймън Форти, Ред Грумс, Алън Капроу, Клаус Олденбърг, Лукас Самарас и Робърт Уитман. За първи път на едно място са показани повече от 300 фотографии, документиращи хепънингите. Сред тях присъстват и такива, които никога не са представяни пред публика. Редки видеа и подготвителни материали като скици, сценарии, съобщения за пресата, постери също са представени на вниманието на зрителите.
Приятна изненада за всички, интересуващи от съвременно изкуство, са изложените картини, създадени по време или около различни хепънинги. Сред тях са „Пиеса, наречена огън” (A Play Called Fire) на Ред Грум, прочутата инсталация от муселин на Джаспър Джоунс и Робърт Раушенбърг, създадена по време на „18 хепънинга в 6 части” от 1959 г., „Катастрофа” (Car Crash) на Джим Дайн, както и „Смелата червена кола” (The Valiant Red Car) на същия артист, отпусната от музея „Смитсониън” във Вашингтон, скулптурата на Клаус Олденбърг „Freighter and Sailboat”, собственост на музея Гугенхайм в Ню Йорк, както и много други.
Изложбата е подредена в хронологичен ред, за да може зрителят да разбере развитието на течението във времето. Тя е придружена от цветен каталог от 304 страници. За първи път е представен пред публика и 5-минутният филм на Робърт Уитман „Inside Out”, създаден в периода 1963 – 2009 г., представящ времето, в което Уитмън започва да експериментира с други медии и видове изкуства.
Изложбата продължава до 17 март 2012 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар