След срещата на ЮНЕСКО, която завърши преди дни в Санкт Петърбург ( 24 юни – 6 юли), бяха добавени нови 26 културни забележителности към списъка за Световното културно наследство. За първи път са включени обекти от Палестина, Чад, Конго и Палау. Добавени са пет обекта към престижния списък, класифицирани като „природни”, един е определен като „смесен” (природен и културен), 20 – като „културни”. С тях общият брой на защитените обекти за културно наследтво става 962, от 157 държави.
16 от новите 26 културни обекти са от държави извън Северна Америка и Европа. Този ход е умишлено предприет от организацията, с цел да се балансира доминирането на обекти от Западния свят, и да се включат нови от Африка, Азия, Океания, Латинска Америка, както и арабските държави.
Към листата е вкючена първата столица на Кот д’Ивоар, както и китайския град Шанду, някогашна столица по времето на управление на монголския владетел Кубилай хан.
Чад и Конго също са включени за първи път, благодарение на техните природни обекти – серия от свързани помежду си езера и национален парк, както и със Скалистите острови на южната лагуна в Палау, където са разположени 445 гъбовидни острова, добавени към групата „смесени обекти”.
Въпреки протестите от страна на Израел, Палестина също беше включена към листата с паметници на културното наследство в опасност на ЮНЕСКО. Тя присъства с църквата „Рождество Христово” във Витлеем, която е в много тежко състояние и се нуждае от спешна реставрация. Това едно от най-важните поклоннически места в Светите земи, където се струпват милиони християни всяка година, за да почетат рожденото място на Христос. Палестина е член на ЮНЕСКО от 2011 г., което също беше остро критикувано от Израел.
Междувременно, докладите съобщаващи за продължавощото разрушение на гробници в Тимбукту, накара комисията да прибави и северен Мали към списъка с паметници на културата намиращи се в опасност. ЮНЕСКО остро осъди скандалните разрушения на паметници от ислямистките групи през месец май, и добави Тимбукту и гробницата на Аксия в град Гао, към списъка с паметници на културата в опасност.
Също така бяха призовани съседните страни на Мали да помогнат за предотвратяването на незаконния трафик с артефакти и културно наследство, особено огромната колекция от древни ръкописи. Комитетът се обърна към генералния директор на ЮНЕСКО – Ирина Бокова, да създаде фонд, който да предпази културното наследство на Мали от подобно посегателство.
България присъства с 9 обекта в този списък, от които 7 са културно наследство, а 2 – природни забележителности. Сред тях са Боянската църква, Мадарския конник, Скалистите храмове край Иваново, Казанлъшката гробница, Стария град в Несебър, Рилския манастир, тракийската гробница „Свещари”, Национален парк „Пирин” и резервата „Сребърна”. От 2009 г. насам, българката Ирина Бокова е генерален директор на ЮНЕСКО.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар