НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
За първи път Техеран показва изключителната си колекция от произведения на съвременното изкуство. Повече от 30 години тя остава скрита от света в мазетата на музея (07.08.2012)

Техеран, столицата на Иран, притежава най-голямата и впечатляваща колекция от произведения на съвременното изкуство, извън САЩ и Европа. Именно там се намира и едно от най-скъпите произведения в света – картина на Джаксън Полък, оценена на $250,000,000.

Поради факта, че някои от произведенията демонстрират хомосексуализъм, порнография или са смятани за анти-ислямски, властите забраняват колекцията да бъде представяна пред публиката, с изключение на няколко произведения. По този начин, повече от 30 години, една от най-великолепните колекции от съвременно изкуство събира прах в мазето, съобщават от британския ежедневник „Гардиън”.

Сега, в разгара на лятото обаче, посетителите и света могат да видят част от колекцията на музея, благодарение на изложбата „Поп и оп арт”, която включва произведения на Анди Уърхол,  Виктор Вазарели, Дейвид Хокни, Рой Лихтенщайн, Ричард Хамилтън, Джаспър Джоунс и други.

Повече от 100 от световните шедьоври, скрити в музея, сега са изложени, наред със серия от произведения от Мексико, подарени на музея в чест на 100-годишнината от Мексиканската революция и 200-годишнината от Независимостта на страната.

Но откъде идва тази колекция и кой я е създал? Подобно на множество други колекции по света, като тази на Пеги Гугенхайм, тя е била събрана в най- подходящото за това време – преди Ислямската революция и по време на петролния бум на страната – през 70-те години на ХХ век. Всичките произведения са внимателно подбрани под точното колекционерско око на Фарах Пахлави – бившата кралица на Иран, получила своето образование в Париж. При избирането на произведенията й помагат президентите на аукционните къщи „Кристис” и „Сотбис”.

Други автори, които тя включва в своята колекция, са Марк Шагал, Василий Кандински, Френсис Бейкън, Джаксън Полък,  Винсент ван Гог, Моне, Реноар, Гоген, Тулуз-Лотрек, Дега и Марсел Дюшан. Някои от тях, като Шагал и Анди Уърхол, идват лично в Техеран, за да се срещнат с кралицата и да представят своите произведения.

Днес почти всички произведения са непокътнати, с изключение  на картина на Вилем де Кунинг, която била разменена за ръкопис на Шах-наме. Цената на ръкописа е била $ 6 милиона, но правителството решило да си ги спести. По-късно колекционерът Дейвид Гифен купува платното за $20 млн. и го продава преди няколко години за $ 110 милиона. Друго произведение, което има злополучна съдба, е портрет на самата кралица, създаден от Анди Уърхол, който според нейните думи е бил нарязан с нож.

Изложбата ще продължи едва до средата на август, но тя вече се превърна в историческа и интересът към тази колекция, оценена на над 2,5 милиарда долара, едва ли скоро ще затихне.

Анди Уърхол в Техеран
Анди Уърхол в Техеран
Графика на Ван Гог
Графика на Ван Гог
Музея за съвременно изукство в Техеран
Музея за съвременно изукство в Техеран
Откриване на изложбата
Откриване на изложбата
Фарах Пахлави
Фарах Пахлави
Част от колекцията /1/
Част от колекцията /1/
Част от колекцията /2/
Част от колекцията /2/
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!