НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Изложба в Кралската академия доказва, че австралийското изкуство може да се мери с европейското и американското (16.11.2012)
 Изложба в Кралската академия в Лондон показва на Европа австралийско изкуство от последните 200 години. „Факт е, че културата на тази страна е абсолютно непозната за европейците, но това е единствено в наш ущърб - каза на пресконференция директорката на Отдел „Изложби” Катрин Сориано. -  Досега обръщахме внимание предимно на азиатско и американско съвременно изкуство, докато Австралия всъщност има знаменити постижения и големи имена”.  Според нея всеки средно статистически европеец ще се затрудни да каже името дори на един австралийски артист и това е единствено резултат от музейната политика на Стария Континент. Те просто никога не са се сещали да погледнат в тази посока, убедена е тя.

„О, това няма значение –отвърна на удара директорът на Националната галерия на Австралия Рон Радфорд. – Повечето австралийци също не са чували за британско изкуство, но знаят изключително много за нашето. През последните 50 години Австралия разви невероятна страст към местното изкуство.”

„Когато за първи път отидох до Австралия през 1990 г., не успях да си отговоря на въпроса защо там има толкова прекрасни артисти, за които аз никога не бях чувала ‘– призна г-жа Сориано. От този момент тя се зарекла да покаже това изкуство в Лондон.

Изложбата включва произведения на артисти – аборигени като Ровър Томас Йоолама и Фиона Фоли. Сред най-любопитните произведения са ранни пейзажи от ХІХ век на европейските заселници, както и творбите на германски романтици дошли да живеят на континента по време на златната треска. После идва ред на австралийските импресионисти, водени от Том Робъртс, ранни модернисти, сред които е Маргарет Престон и австралийските супер звезди от средата на ХХ век  - Артур Бойд и Сидни Нолан. Представени са и най-известните местни артисти Гладуел и Трейси Мофат – познати на всички, които се занимават сериозно със съвременно изкуство, макар никога да не са свързвали техните имена с факта, че са австралийци.

За последен път Кралската академия е правила сериозна изложба на австралийски творби през 1923 г. През 1993 г. лондонската галерия „Хейуард” показа аборигенно изкуство, а в началото на 60-те „Уайтчапъл” събра живописта на десетилетието. Но досега сериозен преглед на австралийското изкуство в период от две столетия не бе замислян.

„Мисля, че британската публика ще бъде леко шокирана и приятно изненадана от високото качество на произведенията – казва Радфорд. – Вярвам в това, защото повечето изкуствоведи, които идват от Европа винаги споделят колко са изненадани от първокласните ни произведения, особено що се отнася до пейзажната живопис.”

Експозицията ще  представи живопис, рисунки, фотография и мултимедия.

„Дори, когато тези артисти са били видимо повлияни от Европа, техните произведения запазват нещо, което можем да наречем австралийска жилка” – добави Сориано. Тя смята, че многообразието на пейзажите е удивително.

В експозицията са включени и няколко от най-ценните произведения на Артър Бойд, единствения австралийски артист, известен на британците, тъй като е работил близо десетилетие на Острова. Неговите творби се фокусират на усещането да бъдеш художник – не винаги най-приятното чувство на света, според тяхната мъчителна логика.

Едно от произведенията на Артър Бойд, изследващи усещането да бъдеш художник
Едно от произведенията на Артър Бойд, изследващи усещането да бъдеш художник
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!