Първото наддаване включваше принтове и фотографии на Уорхол, повечето от които досега не са били показвани пред публика.
Хитът на търга бе произведението „Застрашени видове, Сан Франциско”. Принтът бе продаден за малко над 1,2 млн. долара, цена, която е доста висока за серийно произведение. Инфарктно наддаване предизвика колаж, изобразяващ Жаклин Кенеди. Творбата стартира от 300, 000 долара и след близо 5-минутна борба бе откупена за 626, 000 долара.
Средствата от търга ще бъдат вложени изцяло за подкрепа на визуалните изкуства и младите автори – една от целите, заради които Анди Уорхол основа тази фондация, завещавайки й своите произведения.
През тази година организацията празнува своя 25-и рожден ден. Президентът Джоел Уохс обяви, че фондацията вече е набелязала много проекти, в които да инвестира и ще разшири своята филантропска дейност – каквато е била и волята на Уорхол. Според Уохс, дарението, което артистът е направил с цел да подпомага изкуствата в целия свят е забележително и ги задължава да бъдат изключително внимателни с продажбите на произведенията. Докато останалите артисти даряват своите творби с една единствена цел – те да стоят в някой музей, Уорхол искаше просто да бъде не само емоционален, но и материален стимул за културата. „Като дете от бедно семейство, той разбираше много добре, че талантливите хора имат нужда от средства, за да работят” – допълни Уохс.
Следващото наддаване, което организацията планира, ще бъде онлайн търг. Той ще се проведе през месец февруари. Някои произведения пък ще бъдат предложени за продан без да участват в търгове. Въпреки това, всички сделки ще бъдат обявени на сайта на фондацията.
Цените на Анди Уорхол растат значително, въпреки кризата, отчитат пазарни специалнисти. Преди седмица, пак на търг на „Кристис” картината му „Статуята на свободата” (Statue Of Liberty) бе продадена за 43.7 млн. долара при очаквания около 35 млн.
През лятото аукционна къща Бонамс изтегли от търг четири портрета на кралица Елизабет, нарисувани от Уорхол. Според специалистите произведенията били откупени дискретно от самата кралица на доста по-висока от очакваната цена от 70 000 долара за всеки от тях.
В момента Анди Уорхол е на първо място в пазарните класации.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар