CNN включи Инстанбул в класацията си Топ 10 дестинации в Европа за 2013, заедно с градове като столицата на дизайна за 2012г. - Хелзинки и Амстердам, където през април отварят врати обновената сграда на художествения музей Rijksmuseum и Музеят Ван Гог, в който ще се отбележи и 160-годишнината от рождението на художника.
Причината Инстанбул да влезе в класацията е, че през 2013 градът ще е домакин на първото издание на Art Istanbul International (14-17 септември) в бившата фабрика за прежда Хаской. Фестивалът ще събере водещи международни и турски галерии, които ще предложат на посетителите „съвременно изкуство от Турция, Близкия изток и отвъд”. Освен участието на големи галерии фестивалът ще осигури програма с изложби, събития и форуми из целия град, позволявайки на посетителите да се запознаят както с развиващата се съвременна арт сцена, така и с богатата културна история на града.
Art Istanbul International залага на „уникалното географско разположение на града между „Изтока” и „Запада””, както и на световния интерес към изкуството на Близкия изток и Азия, като предлага на колекционерите да видят избрани произведения именно от там.
През септември ще се открие и 13-тото Инстанбулско биенале с куратор Фуля Ердимчи. За разлика от биеналето през 2011, което беше организирано само в една локация, Istanbul biennial 2013 (14 септември-10 ноември) отново ще се разпръсне на различни места из града. Визията на Ердимчи е „да се изследва обществената среда, като политически форум за идеи, като демокрация, цивилизация, варварство и социална ангажираност”, с обединяващото заглавие „Мамо, аз варварин ли съм?”. Основната цел ще бъде да се преосмисли концепцията за публичност, а инсталациите може да бъдат видяни и извън изложбените пространства например в хотели, офиси или търговски центрове.
В месеците преди двете събития Ердимчи заедно с Андреа Филипс - лектор по изящно изкуство в Goldsmiths College, Лондон, планира амбициозна програма от лекции, уъркшопи и семинари под името „Обществена алхимия”. Първата сесия „Да направим града обществен” ще се състои от 8 до 10 февруари и ще засегне социалните и културни влияния от трансформацията на града. Следващите семинари са „Обществена насоченост” (22-23 март), „Обществени субекти” (14-15 септември) и „Бъдещото общество” (1-2 ноември).
13-тото биенале в Инстанбул се спонсорира от Koç Holding, турският конгломерат, който се съгласи да подкрепи пет издания от 2007 до 2016г. Консултативният съвет на биеналето включва големи имена като Каролин Кристоф-Бакърджиев – художественият директор на Документа 13 и Джак Персекян – директор на фондацията за съвременно изкуство Al-Ma'mal.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар