Посещавайки TEFAF зрителите откриват културното лице на Маастрихт – по-колоритно, разнообразно и впечатляващо от всякога. Редица събития – концерти, театрални постановки и изложби, сред които „Голямата промяна. Революцията в руското изкуство 1895-1917” в Bonnefantenmuseum могат да бъдат проследени до 24 март.
Частният оглед на творбите от TEFAF, който се състоя на 17 март, вече отбеляза откупки на произведения от частни колекционери и музеи. Д-р Клеър МакАндрю, автор на доклада за продажбите на панаира през 2012, представи нов доклад за „изгряващите звезди” в света на изкуството. Изследването на световния пазар се фокусира върху Китай и Бразилия, като силно поляризирани пазари с най-големи продажби и най-добра производителност, концентрирани във високия клас произведения на най-известните и скъпопродаващи се художници. Ранните продажби през първите дни на TEFAF тази година потвърждават тенденцията.
Още в началото на панаира директорът на музея Mauritshuis съобщи, че е придобил една от най-ранните известни кавалетни картини на Паул Брил (1554-1626), „Планински пейзаж със Свети Йероним” (1592), откупена от специалиста по холандски стари майстори Джони Ван Хафтен. Ван Хафтен обяви, че от неговия щанд на панаира е откупена и „Срещата на Одисей и Навзика” от Якоб Йорданс (1593-1678), оценена на £ 4,2 милиона.
Продажбите на модерно изкуство също отбелязват скок при галерия „Патрик Дером”, Брюксел, която обяви продажба на „Невидим” на Рене Магрит (1942), докато „Ван дер Веге Арт”, Ню Йорк, продаде няколко картини, включително „Homme о Chapeau”(1964) от Пабло Пикасо (1881-1973) на добре известния колекционер Роналд Лаудер и голяма творба на Рой Лихтенщайн (1923-1997) от 1962 г., озаглавен „The Den”.
Антиките са не само най-голямата част на панаира, но се считат от мнозина за съкровищница. Парижкият дилър Джей Кюгел продаде сребърна ваза, показваща „Нептун опитомява вълните и триумфът на Галатея”, изработена за херцога на Линес от Антоан Вехте през 1843. Експонатът е закупен за Rijksmuseum, Amsterdam благодарение на холандски частен колекционер. Мраморна скулптура от Жан-Баптист Карпо (1817-1875), подписана и датирана 1874, е била продадена от „Даниел Кац”, Лондон, на частен английски колекционер.
„Бен Джансънс Oriental Art”, Лондон, също отчете много силен старт на панаира, продавайки значителен брой експонати на нови и утвърдени колекционери, включително най-забележителният предмет на своя щанд - китайски бронзов съд Fanghu на династията Хан, 4-3-ти век пр. н.е., който е купен от частен колекционер за 300 000 евро. Изключително рядко, инскрустирано със злато и ахат писалище с часовник от Томас Грант в Лондон подарък за имперското китайско семейство през 1760 г. е било продадено от „Сомло Антикс”, Лондон, на китайски колекционер.
Освен скок в пазара TEFAF 2013 за пръв път организира и он-лайн консултации за колекционери в Twitter. За да даде на любителите на изкуството от цял свят онлайн съвети за изграждане на тяхната колекция, основният спонсор на TEFAF - AXA ART, представлявана от арт експерта Джонатан Леви, ще отговаря на въпроси, публикувани в Twitter (@ TEFAF) # tefafconsult.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар