Данните от проучването на арт експертката бяха представени по време на традиционния панаир на изобразителното изкуство, който се провежда от 15 до 24 март в холандския град Маастрихт. Изследването е проведено по поръчка на Европейската фондация за изобразително изкуство – The European Fine Art Foundation /TEFAF/.
Според Макандрю, спадът на пазара е свързан с влошените позиции на Китай, който беше лидер през 2011 и 2010 г. Резултатите показват, че в сравнение с предходната година, търговията с изкуство в азиатската страна е спаднала до 24% или до 10.6 млрд. EUR, а продажбите от аукциони са се понижили на 30%. По този начин Китай отстъпи водещата си роля на пазара и вече е на второ място с дял от 25%. На първото място се върнаха САЩ с 30% или 14.3 млрд. EUR, а на трето е Великобритания с 23%.
Изследователката смята, че основната причина, която повлия на китайския арт пазар, е забавянето на икономическия ръст на страната, който е определящ фактор на нивото на търсене. Друга важна причина е намаляването на броя на висококачествените произведения на изкуството, предлагани от дилърите.
Според проучването, през 2012 г., купувачите са били съсредоточени в търсенето на творби от известни художници, като техният интерес е бил основно в сегмента „Следвоенно и съвременно изкуство”. Именно в тази област са и най-високите резултати, постигнати по време на отделните търгове - 4.5 млрд. EUR, което представлява 43% от всички аукционни продажби.
Клер Макандрю твърди, че с 4% е спаднал и обемът на частните сделки, и сега вече е 22.2 млрд. EUR.
Mountains in Red by Li Keran, sold for $40m in Poly International in March 2012, was one of only five works that made over 100 million RMB last year, compared to 23 in 2011
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар