Двамата се бяха договорили още през 2006 г., че Коен ще се сдобие с шедьовъра за 139 млн. Само ден, след като продажбата беше уговорена, обаче собственикът на картината проби дупка с лакът в картината, докато я показвал на свои приятели. Тогава Уин освободи Коен от договорките по сделката и реставрира картината.
Наскоро мениджърът на хедж фонда SAC Capital – Стивън Коен успя да уреди две заведени срещу него дела от американското правителство за търговия с вътрешна информация за 616 млн. долара. И, явно въодушевен от успеха си, е решил да си направи скъп подарък. "Това трябваше да е секретна сделка, Стийв искаше така. Нали разбирате, заради правителството и разследванията", казал пред в. "Ню Йорк пост" близък на милиардера. Така, най-накрая, “Le Rêve” стана негова собственост.
Цената, платена за нарисуваната през 1932 г. картина, е най-високата до момента, давана от американски колекционер за произведение на изкуството.
Големият печеливш от сделката – бившият собственик на платното Стийв Уин не само получи 16 млн. повече от договорената през 2006 г. цена, но и получи от застрахователната компания Лойдс 45 млн. долара обезщетение след злощастния инцидент с повредата на платното.
Стивън Коен пък ще допълни богатата си колекция от картини на творци като Ван Гог, Мане, Сезан, Уорхол, Франсиз Бейкън и Деймиън Хърст.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар