Частният музей за съвременно изкуство във Венеция, представящ колекцията на френския милиардер Франсоа Пино, за първи път ще изложи само една-единствена творба във вътрешното си пространство. Намиращ се на Канале Гранде във Венеция, Палацо Граси се е превърнал в синоним за съвременно изкуство за венецианци.
Това ще бъде инсталация на художника Рудолф Стингел, която ще обхване атриума, двата горни етажа или общо 5000 кв. м. изложбено пространство. Това ще бъде най-голямата инсталация на Стингел, създавана някога в Европа. Новаторският проект, замислен от художника специално за Палацо Граси, се простира върху площта на всички стаи на сградата, където ориенталски килими покриват цялата повърхност на стените и подовете.
Инсталацията е част от художествените проучвания на Стингел, който се опитва да анализира връзката между изложбено пространство и артистична намеса на художника. По този начин за художника, килимът се превръща в средството, чрез което живописта се отнася до архитектурния контекст. Интересуващ се от предефиниране на живописта и нейното възприемане, Стингел поставя килима в центъра на неговата поетика.
Изложбата представя също и подбор от над тридесет картини от световни колекции, сред които произведения от колекцията на самия художник и от частната колекция на Франсоа Пино.
На първия етаж е представена група абстрактни картини, които интерпретират историческия, архитектурен и художествен контекст на Венеция.
Позоваването на средновековната европейска култура е съществен момент от творчеството на Стингел, също е и знак на почит към приятеля му Франц Уест, чийто портрет е включен в тази изложба. Въпреки, че килимите се свързват с миналото на Венеция, също се асоциират и с проучванията на Зигмунд Фройд във Виена, които изследват различни ориенталски килими разпънати върху подове, стени, диван и маса. Референцията на артиста към бащата на психоанализата е ключова за разбирането на инсталацията.
Роден през 1956 г., Рудолф Стингел живее и работи между Ню Йорк и Мерано (Италия) - неговия роден град. Той е излагал в редица известни институции по света, като Neue Galerie, Берлин (2010), Музей за съвременно изкуство, Чикаго и „Уитни музей на американското изкуство”, Ню Йорк (2007); Музей за модерно изкуство, Франкфурт (2004) и др. Участва във Венецианското биенале през 1993 г. и 2003 г.
В Палацо Граси работата му е представена в изложбите „Къде отиваме?” (2006), „Последователност 1” (2007), „Света принадлежи на теб” (2011).
Изложбата ще продължи цяла година, по време на Венецианското биенале, като ще приключи на 31 декември 2013 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар