В сутерена на музея Reina Sofia в Мадрид, гигантски робот сканира старателно картини на каталонския сюрреалист Хуан Миро, заснемайки бавно стотици микроскопични снимки. Тези кадри, направени с помощта на инфрачервена и ултравиолетова фотография, ще помогнат на експертите да определят безпрецедентно детайлно състоянието на маслената боя в произведението „Жена, птица в нощта”, създадено през 1974 г.
Устройството помага на реставраторите да намират пукнатини, драскотини и вдлъбнатини, както и предварителни подготвителни скици, нарисувани преди полагането на маслената боя. Също така всички направени впоследствие детайли, които са невидими по никакъв друг начин, сега ще могат да бъдат лесно откривани.
Роботът е наречен "Паблито", чието име е вдъхновено от първата творба, която обработва – едно от топ произведенията на музея - огромното платно на Пабло Пикасо - "Герника", изобразяващо пораженията в Гражданската война в Испания. Машината, която е дълга девет метра, широка 3,5 метра и тежи около 1,2 тона, е направила около 22 000 снимки на черно-белия шедьовър на Пикасо миналата година. Тези снимки в момента се анализират от реставраторския отдел на музея.
През изминалата година, музеят в Мадрид е бил посетен от 2,5 милиона посетители. Оттогава, роботът е бил използван за десетина други произведения, най-вече от Миро, за да помогне в подготовката на изложбата от творби на каталонския майстор, която ще гостува в САЩ през следващата година.
Музеят се помещава в сграда на бивша болница, датираща от XVIII век, като днес е дом на творби на Салвадор Дали, Франсис Бейкън и други световно известни художници. За създаването на машината, която струва около € 150 000, той си е партнирал с испанския телекомуникационен гигант „Telefonica”.
Роботът се движи с точност от 25 микрона или 25 хилядни от милиметъра и може да бъде програмиран да прави снимки от по-близко или по-далечно разстояние от картината, в зависимост от кадъра, който е необходим. Без значение от техническите грешки, които могат да възникнат, машината е програмирана така, че да не докосва картината.
Роботът може да работи денонощно, без наблюдение и може да се контролира от компютър от далечно разстояние. Машината е специално проектирана, така че да може да бъде сглобена пред "Герника", с цел да се предотврати рискованото местене на шедьовъра в лабораторията, намираща се в мазето на музея. В повечето случаи обаче, картините се пренасят в лабораторията, за анализ от машината. Според музейните експерти, информацията която робота осигурява за дадена картина, прави реставрацията на произведенията на изкуството много по-лесна.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар