Унгарската Национална галерия представя паралелна изложба на родения в Русия, Марк Шагал, и на унгарския художник от еврейски произход, Имре Амос. Шагал и Амос са художници, чиито лични истории, религия и еврейска идентичност изиграват централна роля в техните творби. Старият майстор Шагал, който надживява всичко и всички и мъченикът, който умира млад – Амос. Тяхното изкуство е толкова дълбоко вкоренено в традициите и историята на Източна Европа, колкото и в техните лични съдби, и истории. Живота и изкуството на тези двама мъже са споделени, въпреки, че те са имали възможността да се срещнат лично само веднъж, в Париж, на 4 октомври 1937 г., в продължение на няколко изпълнени с вдъхновение часа. Повече за творчеството на Марк Шагал можете да научите тук.
В изложбата в Будапеща е представена селекция от над 60 творби от парижкия музей Musée Du Luxembourg. Произведението, което най-силно привлича вниманието на зрителя, е платно с размери надвишаващи 3 х 4 метра. То пристига специално от Сен Пол дьо Ванс – малък град в Южна Франция, където Шагал е прекарал последните двадесет години от живота си. Това е една от ключовите му творби, наречена „Животът” (La Vie), създадена през 1964 г. Тя за първи път ще напусне местния музей „Fondation Maeght”, в който се съхранява, заедно с множество други произведения на Шагал. В произведението са нарисувани над 80 фигури, като то се смята за един от финалните шедьоври в творчеството на Марк Шагал.
За разлика от предимно веселото и оптимистично изкуство на Шагал, светът на Амос Имре е коренно противоположен. Изложбата в Унгария, озаглавена „Имре Амос: унгарският Шагал 1937 - 1944”, представя изкуството и най-трагичните творби на Амос във вихъра на войната. Изображения на еврейската общност в лагерите на смъртта, заедно с картини и рисунки, запечатващи ужасите на трудовите лагери и войната, хвърлят повече светлина върху друг, по-трагичен аспект от живота на евреите.
Тази паралелна изложба изследва творчеството на тези двама велики художници, чиито пътища и съдби разкриват типичните житейски истории на ХХ век. Две съдби, в които традицията и религията са неразделна част от новия художествен дух на модернизма. Съвместната изложба се стреми да покаже почти всички аспекти от творчеството на Шагал, както и най-значимите творби на Имре Амос.
Прекрачвайки прага на изложбената зала, посетителят се сблъсква със съдбата на европейските евреи, както и с историята на човечеството през ХХ век, представени чрез двойствеността на поезия и драма, хумор и трагедия, щастие и отчаяние, радост и ужас.
Изложбата ще продължи до 5 януари 2014 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар