Понякога някои от най-големите частни колекционери на изкуство искат да споделят със света своя изискан вкус и усет за изкуство. Отдавайки почит, както на поддържани от тях творци, така и на собствените си амбиции, много от колекционерите са изградили свои частни музеи, които се радват на широка публичност.
В тези чудесни изложбени пространства, ролята на колекционера се простира отвъд това да бъде патрон и поддръжник на изкуството и художниците. В музеите все по-често се провеждат артистични резиденции, лекции и програми, които могат да се конкурират с държавните художествени институции. Вместо да държат своите ценни експонати далеч от хорските погледи, тези колекционери демонстрират ангажираност към изкуството, като дават възможност на публиката да се наслади на невероятни произведения на изкуството, които обикновено са достояние само на избран кръг от хора.
Музеят на Доналд и Мера Рубел, Колекция „Рубел”, Маями, Флорида
Доналд и Мера Рубел са сред най-известните колекционери в света. Тяхната колекция в Маями е отворена за обществеността в разкошно пространство с площ от близо 14,000 кв. м. Сред акцентите в нея са произведения на Жан-Мишел Баския, Кийт Харинг, Джеф Кунс, Синди Шърман, Кара Уолкър и Анди Уорхол. В допълнение към тези топ художници, семейство Рубел непрекъснато инвестират и представят развиващи се творци. Със своето силно присъствие по време на Art Basel Miami Beach, колекция „Рубел” има принос и към общественото развитие, като предлага лекции и образователни програми за местни жители и училища.
Музеят „Пеги Гугенхайм”, Венеция, Италия
Известната наследница, Пеги Гугенхайм, трескаво колекционира изкуство в периода 1938 г. - 1946 г. Възползвайки се от факта, че повечето художници предпочитат да избягат от нацистка Европа, тя купува на ниски цени произведения на художници, като Бранкузи, Де Кирико, Брак, Дюшан, Пакабия, Пикасо, както и на бившия си съпруг, Макс Ернст. От 1951 г. до смъртта си през 1979 г., Пеги започва сезонно да представя своята колекция пред публика. Невероятната колекция на Пеги Гугенхайм вече разполага с постоянен дом – в къщата на богатата наследница, която се намира в Палацо Верниер дей Леони, Венеция. Музеят е отворен за посетители целогодишно. Повече за него може да прочетете тук.
Хилди и Ернст Бейлер, Фондация „Бейлер”, Швейцария
Покойните Хилди и Ернст Бейлер бяха арт дилъри, които представяха на различни места своята частна колекция, до 1997 г., когато й създадоха постоянен дом, проектиран от Ренцо Пиано и намиращ се в гр. Риен, Швейцария. Сега музеят представя шедьоври на модерни и съвременни художници, като Франсис Бейкън, Пол Сезан, Клод Моне, Анди Уорхол, Рой Лихтенщайн, както и 23 творби на Пикасо. Музеят е заобиколен от просторния парк Беровер, чиито дървета бяха опаковани от Кристо и Жан-Клод през 1998 г. Повече за него може да прочетете тук.
Доналд Хес, Колекция „Хес”, Напа, Калифорния
Колекционерът и производител на вино, Доналд Хес, е разширил своята винарна в долината Напа, за да включи в нея и музей, посветен на частната му колекция. Хес започва да го строи през 1966 г. Произведенията, които колекционира, са купени благодарение на страстта и интуицията му, а не на финансово оценяване. Днес Хес е патрон на 20 активни художници. Представяна на ротационен принцип, колекцията му включва произведения на Анселм Кийфър, Робърт Мадъруел и Франц Гертш. Повече за Анселм Кийфер може да прочетете тук.
Франсоа Пино, Палацо Граси, Венеция, Италия
Франсоа Пино води класациите за топ колекционери в света. Френският милиардер е известен със своите притежания на луксозната марка Гучи, както и на аукционна къща „Кристис”. През 2006 г. той купува венецианския дворец Палацо Граси, за да може да покаже на света своята колекция. Пино представя предимно съвременно изкуство, като наскоро отвори и второ пространство за своята колекция, състояща се предимно от инсталации – в Пунта дела Догана, отново във Венеция. Повече за Франсоа Пино може да прочетете тук, тук, както и тук.
Гай и Мириам Уленс де Шутен, Център за съвременно изкуство „Уленс”, Пекин, Китай
Афинитетът на холандските колекционери към китайско съвременно изкуство ги накара да отворят Центъра за съвременно изкуство „Уленс” в Пекин, в качеството му на дом за тяхната невероятна колекция. Барон и баронеса Гай и Мириам де Шутен са не само сред най-известните колекционери на изкуство в света, но освен това подпомагат развитието и популяризирането на китайското изкуство, чрез реализирането на различни програми в техния музей, който се намира в бивша фабрика, построена в стил Баухаус. Повече за колекцията може да прочетете тук.
Пои и Анита Заблудовиц, Колекция „Забулдовиц”, Лондон, Англия
Колекционерите Пои и Анита Заблудовиц са превърнали разкошна методистка църква в Северен Лондон, в красив музей, за да покажат не само своята колекция, но и за да представят нови произведения на артистите, които те колекционират. Те не просто са покровители на изкуството; разполагат с множество програми за творчески резиденции, като приканват художниците да създават нови произведения и да поддържат активен дневник на своето изкуство и художествени приключения. Колекционерите разполагат с арт пространства и извън Лондон, където представят своята колекция – Ню Йорк и Сарвисало, Финландия.
Карлос Слим Хелу, Музей „Сумая”, Мексико сити, Мексико
Кръстен на името на съпругата на Слим – Сумая, музеят отвори врати в Мексико през 2011 г., за да подслони голямата колекция на един от най-богатите хора на планетата. Колекцията на Слим включва произведения на европейски художници от XV – XX в., религиозни реликви, исторически документи и колекция от монети. Музеят, чийто вход е безплатен за обществеността, благодарение на богатството на Слим, се помещава в сграда, която се свързва със скулптура на Роден. Тя е проектирана от зета на Карлос Слим – Фернандо Ромеро. В колекцията има над 66 000 произведения на изкуството, сред които творби на Дали, Пикасо, Реноар, Миро, Ван Гог, Матис и Моне, и е на стойност над $ 700 000 000. Повече за музей „Сумая” прочетете тук.
Чарлз Саачи, Галерия „Саачи”, Лондон, Англия
Мегаколекционерът Чарлз Саачи отваря своята галерия „Саачи” в Лондон през 1985 г., като място, където да сподели с обществото нарастващата си колекция от изкуство, както и да помогне за оформянето на обхвата на артистичния свят във Великобритания. Самият Саачи започва да колекционира американски художници и минимализъм, като постепенно измества фокуса на своята колекция към групата на „Младите британски артисти” (YBA) и съвременното китайско изкуство. Той става известен с това, че дава поприще на нови и неизвестни тогава художници, като Деймиън Хърст, същевременно работейки и с утвърдени художници. Повече за Чарлз Саачи прочетете тук
.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар