Изследване на молекулярно ниво доказва, че картина на Леже, собственост на венецианския клон на музея Гугенхайм, е фалшификат. Чрез използването на метода на радиовъглеродните тестове учените заключават, че растението, от което е извлечен памука, използван за направата на платното, върху което е нарисувана картината, е обработен не по-рано от 1959 г.
Картината на Фернан Леже се е водила в регистрите на музея, като от периода 1913-14 г. никога не е била излагана или каталогизирана сред документите на художника от негови биографи, изследователите му или дори самия Леже.
По този начин колекцията на Пеги Гугенхайм във Венеция се оказа в светлините на вниманието в последната седмица. Творбата, собственост на музея, бе разкрита от Института по ядрена физика на Италия като фалшификат, изработен след 1959 година. Автентичността на картината първо е бил заподозряна от арт историка Дъглас Купър през 1970 г., тъй като той не е намерил никакви факти за нейното съществуване, участие в изложбите на Леже, репродуциране и т.н.
В Института по ядрена физика отчитат, че изводите им са извън всякакво съмнение . Между края на 1950 и началото на 1960г. Студената война е удвоила концентрациите на радиовъглеродните замърсявания в атмосферата, а оттам естествено и във всички живи организми на това време. Чрез изследване на радиовъглерода в малка небоядисана проба от платното на картината, изследователският екип може да каже с увереност, че " растението памук, от който е произведено платното е посадено и обработено не по-рано от 1959г. или четири години след смъртта на художника.”
Директорът на колекцията на Пеги Гугенхайм, Филип Райлъндс, каза пред медиите с облекчение, че най-после е било установено с убедителни доказателства едно съществуващо съмнение, благодарение на прилагането на иновативни научни техники. Облакът на несигурност е най-сетне вдигнат, а Дъглас Купър – оправдан, че е доказал своята авторитетна култура в познаването делото на Фернан Леже.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар