НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Емблематични произведения от дома на ексцентричен английски колекционер отиват на търг (18.10.2016)

Телефонът омар и диванът „Устните на Мей Уест“ - две от най-известните сюрреалистични произведения на изкуството, създавани някога са сред стотиците лотове, които ще бъдат продадени на търг за финансиране на постоянната колекция разказваща необикновената история на имението West Dean.

Те са сред 200 творби от фондацията Едуард Джеймс, които ще бъдат продадени на търг от Christie’s през декември, оборотът от който се очаква да надвиши 2,5 милиона британски лири. Диванът се оценява на около £ 400,000, а телефонът - омар на поне £ 250,000.
 
И двете творби са създедени в средата на 1930-те години, от разорения Салвадор Дали, чийто приятел Едуард Джеймс, милионер, поет и силно ексцентричен покровител на изкуствата, му предлага заплата за една година, в замяна на всичко, което художникът произведе.
 
Съществуват няколко телефона и пет от красивите, но ужасно неудобни дивани, моделирани в испанската къща на Салвадор Дали, както историята разказва – върху неудобните камъни на плажа в Кадакес. Първоначално мебелите са поставени в необичайно обзаведените домове на Джеймс в Лондон и Съсекс. Самият Дали е особен любител на омари и обяснява произведението си така: "Не мога да разбера защо, когато поискам омар на скара в ресторант, никога не ми се сервира телефон. И защо, от друга страна, телефоните, които са обичайно толкова ужасно топли и неприятно лепкави на пипане, не са поставени в сребърни кофи с натрошен лед около тях."
 
В подобен стил Алекс Барън, изпълнителен директор на фондацията под чиято шапка са колежа West Dean и центъра за изкуства и консервация, създаден от Едуард Джеймс, заяви: "Ние притежаваме два такива телефона, така че трябваше да се запитаме - ние очевидно имаме нужда от телефон омар, но наистина ли имаме нужда от два? Също така притежаваме три дивана и това е просто алчност, нали така?“
 
"Ние се запитахме за всеки обект в този търг, какво трябва да запазим, за да разкажем историята с образователна цел, и кои предмети просто си седят на склад и не се виждат от никой? Съхраняваме два от диваните, така че със сигурност не ощетяваме колежа." Преди години предложение да се разпродаде по-голяма част от колекцията е сериозно критикувано и отхвърлено от студентите и преподавателите.
 
Имението в Западен Съсекс, където се намира колежа е завещано от Джеймс, заедно с всичко в него, за да се превърне в център за изкуства, занаяти и консервация, включително дървообработка и металообработка, както и производство на музикални инструменти и гоблени. Въпреки, че градините са отворени, защото основната сграда се използва за курсове, те обикновено са достъпни за широката публика само един уикенд в годината. Приходите от търга, ще допринесат за създаването на постоянна експозиция за част от колекцията, която да е винаги публично достъпна.
 
Нито телефона, нито дивана са изглеждали странно в дома на Едуард Джеймс. Той наследява състоянието си и имотът в Съсекс от американския си баща, Уилям Додж Джеймс. Едуард Джеймс живял предимно в по-малката къща от имението - Monkton, която е обикновен дом проектиран от сър Едуин Лутенс и не притежава разкоша на основната сграда, докато меценатът не боядисва стените в изгарящо лилаво, добавя двуетажни палмови дънери и поръчва стенописи изобразяващи окачени дрехи, които съхнат на простор. Джеймс спи в легло проектирано като подобие на катафалка Нелсън, и когато се жени за Тили Лох, актриса и танцьорка, той поръчва зелен килим изтъкан с нейните стъпки. Бракът не продължава дълго, защото Джеймс обвинява жена си в изневяра, а тя го подозира в хомосексуалност. Когато двойката се разделя, той заменя килима с такъв, върху който са изтъкани отпечатъци от ирландската му хрътка.
 
Аукционът включва и голяма група от картини на родения в Русия Павел Челичев, художник, който Джеймс поддържа в продължение на години, както и много по-конвенционални предмети, наследени от баща му - включително семейни портрети, част от интериора на къщата и чифт сини вази върху позлатени стативи, които се смята, че са дошли от Версай.
 
Когато Амелия Уокър, от Кристис, търси информация за вазите в архивите на колежа West Dean, тя открива, че едната е напукана, когато бащата на Джеймс я получава, така че той просто поръчва копие от Royal Doulton, компания произвеждаща колекционерски предмети. "Цялата фамилия е използвала парите си, за да създадат тази странна къщата, където могат да се забавляват с обществото", казва тя. "Но са имали много добър вкус и много точно око за това какво да купят."
 
колежът West Dean
колежът West Dean
колежът West Dean
колежът West Dean
диван
диван "Устните на Мей Уест", Салвадор Дали
телефон омар, Салвадор Дали
телефон омар, Салвадор Дали
къщата Monkton
къщата Monkton
къщата Monkton, интериор
къщата Monkton, интериор
къщата Monkton, интериор
къщата Monkton, интериор
Едуард Джеймс и Тили Лох
Едуард Джеймс и Тили Лох
къщата Monkton, интериор
къщата Monkton, интериор
основната сграда на колежът West Dean
основната сграда на колежът West Dean
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!