НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Топ 10 жени в съвременните дизайн и мода (20.01.2017)

Дизайнерските постижения на мъжете са добре каталогизирани в историята, но хора като Франк Лойд Райт далеч не са единствените артистични личности, които са оказали влияние върху всичко от класическата архитектура до съвременните дизайнерски тенденции. В действителност, много жени  трайно са допринесли по различни начини, включително  помагайки да се промени лицето на графичния дизайн. Сега престижното списание Creativemarket ги подреди в класация, с българско участие.

 

Бони Маклийн
Бони Маклийн е една от малкото важни жени в света на дизайна, която вероятно познавате от нейните известни концертни постери. Музеят за съвременно изкуство в момента има две нейни произведения, едно от които е плакат на The Doors от 1967.  Въпреки постиженията й, Маклийн не е известно име.
 
Ан Уилсън
Родената в Детройт Ан Уилсън e автор на невероятно произведения на изкуството, което се простира в две десетилетия. Едно от най-интересните неща за арт инсталациите на Уилсън е, че тя често използва всичко – от човешка коса до дантели, за да освети някои социални теми.
 
Люба Лукова
Люба Лукова е ангажирана със създаване на графичен дизайн за обществено потребление, който помага да представи своите идеи относно социалната справедливост. Творбите на Лукова са намерили място в колекцията на Музея за съвременно изкуство. Нейната най-известна и оказваща влияние творба е „Няма смърт за песните“ от 1987 година. Този ситопечат отразява нейното социално съзнание.
 
Мери Кретсингер
По времена на кариерата си Мери Кретсингер се фокусирала върху създаването на единствените по вида си произведения от метал и емайл. Бижутата са изразното й средство и няколко от последно създадените произведения от нея са в музеи по цял свят. Въпреки, че нейните произведения никога не са били създавани с цел масово производство, Кретсингер измисля взаимозаменяеми висулки за обеци, като тази идея бива взета и от други дизайнери на бижута.
 
Лина Бо Барди 
Лина Бо Барди започва да създава произведения на изкуството и архитектурен дизайн веднага, след като завършва колеж през 1939 година. През следващите 53 години Бо Барди работи по разнообразни проекти, сред които основаването на списание „Хабитат“. Концепцията зад това списание било да създаде интериорен дизайн с цел да помогне на хората да максимизират своя потенциал. Бо Барди създава също съвременни, минималистични работи като литографията Exposição da Agricultura Paulista, която в момента е в Музея за съвременно изкуство.
 
Магда Маутнер фон Маркхоф
Светът на дизайна и създаването на книги е благодарен на Магда Маутнер фон Маркхоф. През 1905 г., тя създава впечатляваща гравюра върху дърво наречена Kalenderbilderbuch, което представлява „календарна книга с рисунки“. Този стил е ясно взаимстван по-късно от много издатели, както и смесицата от два цвята с отличителен шрифт също повтаряна от редица графични дизайнери.
 
Маришка Караш
Модните тенденции и графичен дизайн често се преплитат, особено когато става дума за избор на цветове. Модата на Маришка Караш в крайна сметка преминава към променящата кариерата й любов към изкуството на бродирането. Интригуващата смесица между американския дизайн на ХХти век  и унгарски народни елементи има значимо влияние върху ръкоделието. 
 
Хелене Хасбауер-Уолрат
През 1920-те и 1930-те било нормално за съвременните интериорни дизайнерски елементи да бъдат показвани на архитектурни изложения. Специално внимание се обръщало на кухните и Хелене Хасбауер-Уолрат комбинира уменията си по графичен дизайн с най-новите кухненски конфигурации, за да създаде истински произведения на изкуството, които също били използвани като реклама. Използването на цвят и пространство от Хасбауер-Уолрат е същ толкова привлекателно сега, както е било и преди седем десетилетия.
 
Рут Асава
Голяма част от кариерата си художничката с японско-американски произход прекарва в обществени поръчки. Вместо просто да проектира функционални обществени фонтани, Асава поставя нещо уникално в творбите си. Тя изследва използването на телени скулптури, за да внесе природни абстракции и геометричен ред и живот в тях. На нейните творби все още се наблюдават на места като Сан Франциско. Освен това, Асава помага да осигури на бъдещите поколения възможността да учат за изкуство, като основава Училище за изкуства Рут Асава в Сан Франциско.
 
Вивиана Турун
Вивиана Турун има свеж подход в работата си със сребро и създаването на бижута и това и спечелва място като един от най-важните съвременни майстори на сребро в Швеция. Турун е известна и с това, че е първата жена майсторите на сребро, която получава международно признание. Нейния дизайн за часовници, наречен „Vivianna” е едно от-разпознаваните й произведения. Той бил необичаен, когато е пуснат през 60те години на ХХти век, защото избягва стандартния шаблон за часовник. Вместо това, тя създава творба, която има за цел да накара хората да разсъждават върху навременността на живота им, а не да ги кара да живеят живот управляван от самото време.
 
Бони Маклийн
Бони Маклийн
Ан Уилсън
Ан Уилсън
Ан Уилсън
Ан Уилсън
Люба Лукова
Люба Лукова
Люба Лукова
Люба Лукова
Люба Лукова
Люба Лукова
Мери Кретсингер
Мери Кретсингер
Мери Кретсингер
Мери Кретсингер
Лина Бо Барди
Лина Бо Барди
Лина Бо Барди
Лина Бо Барди
Магда Маутнер фон Маркхоф
Магда Маутнер фон Маркхоф
Маришка Караш
Маришка Караш
Хелене Хасбауер-Уолрат
Хелене Хасбауер-Уолрат
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!