НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Кои са най-скандалните кражби на произведения на изкуството през 2011г. (09.08.2011)

Кражбите на произведения на изкуството са сред едни от най-сериозните престъпления. Според доклад на ФБР доходите на черния пазар на произведения на изкуството се оценяват средно на $ 6 млрд. годишно. Те се нареждат на 4-то място според доклада на Интерпол за най-сериозните престъпления – след тероризма, организираната престъпност и наркотрафика.

Ето списък с топ кражбите до средата на 2011 г., оповестен от „Mutual art”:

 

·         Вкус към Пикасо

Сред топ кражбите и скандалните заглавия в пресата тази година се нареждат произведенията на Пабло Пикасо. Една от най-известните кражби се осъществи на 5-ти юли тази година, когато мъж  напуска „Weinstein Gallery” с $275, 000 произведение на Пикасо под мишница. Полицията го залови в дома му в Ню Джърси, след като беше разпознат от наблюдателната камера в галерията, уловила кадър с лицето му. В домът му полицията откри не само въпросната графика „Tete de Femme” („Лице на жена”), но и още произведения на Пикасо, откраднати от „William Bennet Gallery”. Сред „частната колекция” на Марк Луго (Mark Lugo) беше открито и произведението на Фернан Лежер „Composition aux element mecaniques”, откраднато от известния нюйоркски хотел „Carlyle”, оценено на $350,000. Крадецът Марк Луго в момента е задържан в ареста, като гаранцията, определена от съда е $5млн. Пред съда той пледира невинен.        

·         Подаръкът на Пикасо към неговия електротехник

Една от най-нашумелите и интересни истории, които поразиха световната преса през тази година беше свързана с електротехника на Пикасо. След повече от 40 години, той разкри пред света своята колекция от 271 творби на Пабло Пикасо, за които твърди, че са му били завещани лично от известния художник в знак на признателност. Повечето от творбите са скици, но сред тях има и няколко кубистични колажи и акварел от „синия период”. Колекцията е оценена на $86 – 115 млн., но нито администрацията на Пикасо, нито неговият син – Клод не повярваха на историята на господин Пиер льо Генек и неговата съпруга Даниел. Оттогава те са обвиняеми в „укриване на крадени произведения на изкуството”. Според съда, въпросните произведения са изчезнали в периода след смъртта на Пикасо, когато все още не е била направена официална инвентаризация на неговото имущество и произведения.

·         Крадците от Торонто

Само преди няколко седмици от Галерията за изкуства в Торонто бяха откраднати 11 големи по размер маслени платна на едни от най-известните канадски художници. Общата оценка на обира възлиза на $ 400, 000 млн. На видеонаблюдателната камера полицията е видяла няколко човека да влизат през  задния вход на галерията, където са деактивирали алармата и са взели със себе си не само картините, но и техните рамки. Фактът, че крадците са се съсредоточили само върху най-ценните експонати в галерията, навежда следователите на мисълта, че става въпрос за професионални крадци, които са наясно с пазара на изкуството. Остава само въпросът, как ще бъдат продадени произведенията след медийния шум, който се вдигна около тях. Към днешна дата престъпниците не са заловени.

·         Кражбата на Франц Клайн

Тази кражба е показателна за хората, които затворът превръща в по-големи престъпници. Калвин Гонзалез, който преди това е осъждан за кражби и притежание на наркотици, този път се опита неуспешно да открадне картина, струваща $225,000 на абстрактния експресионист Франц Клайн от манхатънска галерия. Посред бял ден той влиза в галерията и взима въпросното произведение, слага го в чанта и напуска галерията. Любопитното е, че персоналът на галерията не е забелязал липсата до момента, в който Гонзалез спокойно е излязъл от галерията. Още веднъж, благодарение на видеокамерите, крадецът е заловен, като в момента е задържан  без право на гаранция.

·         Пристрастен към изкуството

През април един от най-известните крадци на произведения на изкуството – Стефан Бреитвейзер (Stephane Breitwieser) беше обвинен за няколко нови престъпления. Той се прослави с „таланта” си в Белгия, Германия и Франция, откъдето е откраднал множество произведения през изминалото десетилетие. Интересното е, че той е потомък на известния художник Робърт Бреитвейзер (Robert Breitwieser), но за съжаление неговият талант не е бил  наследен от Стефан Бреитвейзер. Неговата майка през 2001 г. се опита да помогне на сина си, изхвърляйки над 100 произведения, струващи няколко милиона долара в канавка. Повечето от тях днес са възстановени. Той е съден множество пъти от съдилищата в Западна Европа, като всеки момент се очаква да получи поредната си присъда за притежание на 28 произведения на стари майстори, откраднати от германски музей през 2007г.

·         $ 3.6 млн. глоба за превишена скорост

През май италиански полицаи край Милано спряха автомобил за превишена скорост, в багажника на който откриха произведение на Джорджо Моранди, струващо $300,000. След проведеното разследване полицаите са намерили още 12 откраднати творби в дома на двамата престъпници, намиращ се на границата с Франция. Сред тях са били два портрета на Мао от Анди Уърхол, както и произведение на Фернан Лежер, датиращо от 1935 г. Колекцията е фигурирала в списъка на Интерпол за откраднати произведения и е била собственост на вдовицата на френския артист Жан-Мишел Фолон – Паола Фолон. Общата стойност на заловените произведения на изкуството възлиза на $3.6 млн.

Пикасо - Tete de Femme
Пикасо - Tete de Femme
Пиер льо Генек
Пиер льо Генек
Марк Луго
Марк Луго
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!