Световноизвестната скулптура „Мама“, дело на легендарната френско-американска художничка Луиз Буржоа, беше инсталирана на един от централните площади в Женева. По повод 100-годишнината от рождението на скулпторката, Фондация „Бейелер”(Foundation Beyeler), чийто главен офис е в Базел, реши да покаже прочутия паяк и на швейцарска територия.
Преди да акостира в Женева, където ще остане до 28 август, „Мама“ посети Берн и Цюрих, написа в. „Класа”. „Фантастичен начин да извадим изкуството от музеите и да го приближим до хората”, каза кметът на Женева Пиер Моде (Pierre Maudet). От 3 септември до 8 януари в Базел ще бъде открита голяма ретроспективна изложба на великата Луиз Буржоа, в която естествено ще бъде включена и прочутата скулптура.
Луиз Буржоа е сред най-влиятелните съвременни творци. Тя работи преди всичко в областта на скулптурата. Поради изключителния си афинитет към паяците, които многократно възпроизвежда в своите творби, тя става популярна с прозвището „Жената-паяк”. Най-известното й произведение на тази тема е именно “Maman”. Самата авторка коментира тази своя творба така: „Паякът е ода за моята майка. Тя беше най-добрия ми приятел. Както паяка, майка ми беше тъкачка. Като паяците майка ми беше много умна. Паяците са наши приятели, защото ядат комари. Както знаем комарите носят зарази, за това са нежелани. Така че паяците са полезни и грижовни, също като моята майка.” Високият девет метра паяк от бронз, неръждаема стомана и мрамор е изработен още през 1999 г. и е показан за първи път в Turbine Hall на Tate Modern в Лондон през 2000 г.
Бронзови копия на прочутата скулптура се намират в музеи по цял свят: Guggenheim Museum в Билбао, в Samsung Museum of Art в Сеул, Корея, в Mori Art Museum, Токио и в National Gallery of Canada в Отава, а оригиналният паяк обиколи площади и галерии по целия свят.
Французойка по произход, от 1938 г. Буржоа живее в Ню Йорк, където работи до края на живота си. Първата си ретроспективна изложба прави през 1982 г., когато е на 71-годишна възраст в МоМА, Ню Йорк. След 3 години организира първата си изложба във Франция, а след още 10 получава първата си награда „Златен лъв” на 48-то Биенале във Венеция през 1993 г. През 2008 г. в собствения й дом я посещава лично френският президент Никола Саркози, за да й връчи Ордена на Френския легион.
Изкуството на Луиз Буржоа впечатлява със своята искреност, то е до болка откровено, изстрадано и изповядано пред зрителя.
Творчеството й оказва влияние не само върху зрителите, но и върху други съвременни автори. През октомври 2007г. английският всекидневник „Гардиан” публикува статия, озаглавена „Целувки за жената-паяк”. Публикацията се състои от 5 интервюта с английски съвременни автори: Рейчъл Уайтрийд, Дороти Крос, Стела Уайн, Ричард Уентуърд, и Джейн и Луиз Уилсън. Всички те разказват колко силно е повлияло изкуството на Луиз Буржоа върху тяхното творчество.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар