Кирил Кръстев (1904) е критик, изкуствовед, художник.
Кирил Кръстев е една от най-важните фигури в българското изкуствознание. С изключителна ерудиция и европейски вкус, той се мъчи да утвърди едно европейско мислене у нас, популяризира изкуството, обяснява на хората как да гледат картини, дори рисува някои модерни произведения. Изважда най-доброто от българското средновековно и съвременно изкуство и го подрежда по един съвременен начин, отстранявайки селските и битови настроения, които владеят публиката. Прави за нашата култура това, което никой критик не е успял да направи.
Кирил Василев Кръстев е роден на 1 януари 1904 в Ямбол. Между 1923 и 1925 следва първоначално фирософия в СУ. В крайна сметка завършва през 1930 естествени науки. През 1938-39 специализира изкуствознание в Париж.
Литературен критик, есеист, научен популяризатор, изкуствовед.
Кири Кръстев е изключителна фигура в българското изкуствознание. Издава монографии за Жорж Папазов, Сирак Скитник, Бенчо Обрешков. Прави изследвания върху стенописите в Боянската църква, Земенския манастир. Пише трудове за Микеланджело, „Как да разбираме живописта”, 1947