Петър ЗАГОРСКИ (1893-1964) е български художник, apхитект.
Петър Загорски е сред легендите в българската архитектура, освен това създава и леки и изящни рисунки и акварели. Автор е на интерора на Съдебната палата в София и реконструкцията на кметството в Стокхолм. Постига синтез между архитектурата и монументалните изкуства.
Петър Йосифов ЗАГОРСКИ е роден на 31 август в 1893 в Лозана, Швейцария. Починал е на 16.август 1964 в София. Завършва (1925) архитектура в Берлин - Шарлотенбург и Училището за приложнн изкуства, вътрешна архитектура и графика "Райман". От 1945 е хоноруван преподавател, а от 1951 - доцент "Жилищни сгради" и "Вътрешна архитектура" при Архитектурния факултет на ВИАС, София.
Работи с големи наши скулптори и художници: Любомир Далчев, Дечко Узунов и постига изклчителен синтез между архитектурата и монументалните изкуства.
Автор е на интериорите в Съдебната палата, София (1936), известни с богата пластична декорация (работи с екип: скулптор проф. Любомир Далчев, стъклопис проф. И. Пенков, стенописи проф. Дечко Узунов, каменна резба по проекти на скулптора К. Шиваров, изпълнена от Г. Хършев, Ив. Исаев, Д. Караджов, метална пластика - скулптор М Парашчук); Петър Загорски е автор на интериорите в Съдебната палата, Русе (1936); Тържествената зала на Министерския съвет (1948); интериорите на българската национална изложба в Москва (1950) и др. Проектира сградата на Министерството на правосъдието (по-късно, Министерство на външните работи, стъклописът е от проф. И. Пенков).
През 1965 г. е организирана посмъртна изложба от негови картини, скици и рисунки-графика и акварел в София.
Източници: Енциклопедия на българските изобразителни изкуства, БАН
[Edit]