Василий Верешчагин е руски художник, живописец, баталист. През целия си живот рисува истината за войната, заради което е наричан "апостол на мира". Василий Верешчагн участва лично във всички войни, които изобразява, за да направи своите подготвителни рисунки от натура. Живописта му е силна, лаконична, без излишен патос. Смъртта и ужасът от войната са въздействащи.
Верешчагин участва в Руско-турската Освободителна война и съзава картини посветени на България. Той е сред най-скъпите художници, свързани с България, чиито платна попадат по западните търгове. Триптих "Опълченците на Шипка" бе продаден за 250 000 долара през 1999 г. в Сотбис, Лондон.
Василий Василиевич ВЕРЕШЧАГИН е роден иа 14 октомври 1842, Череповец, Новгородска губерния. Загива на 31 март 1904 в Порт Артур при екплозия на броненосеца "Петропавловск". Учи Живопис (1860-1863) в Петербургската художестве¬иаакадемия и в Париж (1864-1865).
Верешчагин nътешества из РУСИЯ, Европа, Азия Сирия, Палестина, Индия, Япония и САЩ. Участва в Освободителната руско-турска война 1877-1878 и в Руско-Японската война 1904-1905. Негов приоритет е баталната живопис и създава много творби, обединени в няколко тематичии серии: Туркестанска (1871-1874), Балканска (1877-1878), Отечествената война (1887-1904).
За да създаде своите живоnисии батални композиции и картини Верешчагин рисува етюди от натура за които обикновено участва в бойните операции. Събраннят документален материал художникът обработва творческн и внася нови неща в жанра. Верешчагин е чужд по фалшивата героизация, преодолява условностите на академизма, внася философски размисли за войната, изобразява героизма на простия войник, изднга войнишката маса като главна сила във военните събития. В редица творби. Верешчатин изразява протест против завоевателните войни ("Апотеоз на войната", 1871-1872), религиозння фанатизъм на войната", 1871-1872), религиозння фанатизъм и колониализма ("Потушаване на индийското въстание от англичаните", 1884), Домогва се до реалистично изображение на историческите събития с ярко изразена демократическа насоченост, което го сближава с кръга на передвижниците и е причина за нападки от реакционннте кръгове.
За България Верешчагин е особено ценен зарлади серията творби от Освободителната руско-турска война (1877-1878): "Cлед атака” "Превързочен пункт кран Плевен, "Шипка - Шейново", "На Шипка всичко е спокойно" (триптих) и др., в които са запечатани моменти от събитията и е изразен героизмът на руския войник. С правдивото реалистично изображение, с вложеното майсторство и хуманизъм творбите от балканската серия са от голямо значение за българския народ и неговото изобразително изкуство.
[Edit]