Home >> ArtPedia >> Details
Main data
Stanislav Dospevski (1823-1878)


Станислав Доспевски е български художник, живописец, един от основополжниците на академичната и светската живопис у нас.

Станислав Доспевски е забележителен дух и творец, прекосил света, за да изучи новото изкуство и да се върне и да го преподава в родината си. Умира в турски затвор след дръзка дейност в полза на Априлското въстание и Руско-турската освободителна война през 1878. Един от основоположниците на нашата академична и светска живопис.

Станислав (с рождено име Зафир Димитров) Доспевски е роден на 3 декември 1823 в Самоков. Починал е на 8 януари 1978 в Цариград.
Изучава живописта чиракувайки при баща си Димитър Зограф при изписването на църквите заедно с по-малките си братя Никола, Захарий и Иван Доспевски (всички те също художници).
Заедно с баща си работи по някои от стенописите на Рилския манастир.
През 1851 заминава за Русия, за да изучава академичната живопис, тъй като иконописта незадоволява вътрешните му потребности да изрази света и емоциите, които го вълнуват. Учи Живопис, Скулптура и Архитектура в Москва, където е награден за висок успех и старание. През 1853 учи в Петербургската художествена академия, където негови учители са Ф. Бруни и П. Басин. Заменя името си Зафир със славянското Станислав и взема за фамилилия Доспевски на името на с. Доспей, откъдето произхождат прадедите му.
През 1857 завършва със сребърен медал като „некласен художник-живописец”.
Връща се в България и се установява в Самоков, където се занимава с археология и нумизматика. 

Пише си активно с учителя си Ф. Бруни и с руския вицеконсул в Пловдив Найден Геров. В горещите писма той разкрива своята жажда да се откъсне от иконописта и да се занимава с историческа живопис.

Приема руско поданство през 1860. Премества се в Пазраджик през 1964. Рисува 12 големи икони за църквата "Св. Богородица" в Ново село при Щип, които ссмята за собствения си връх в този жанр.

Рисува още икони за църкви в Пловдв, Пазарджик, Преображенски манастир, Тулча, Цариград, София - за старата църква "Св. Неделя". Рисува постоянно образите на Кирил и Методий. Въвежда нови образи и композиции в иконите си, влага реализъм и възрожденски разбирания в тях. Негови творби са запазени в много църкви в Пазарджишки окръг.


 Най-после има собствено ателие за работа, където създава редица академични портрети - на баща си и братята си, на Найден Геров, на сестра си Домника Ламбрева (ок. 1850), който определя като особено добър.

Станслав Доспевскси е ценен не само като художник, но и като човек, взел дейно участие в национално освободителното движение, поддържал духа на българина в последните години от робството.

Той поддържа връзка с Васил Левски, П. Бонев, ангел Кънчев, Димитър Общи. Пише в "Московсие ведомости" за проблемите между българи и турци. Приютява бежанци, осведомява Найден Геров за истории около потушаването на априлското въстание. Заподозрян от турците, той е арестуван през 1877 е арестуван и затворен в Пловдив, откъдето окован във вериги е закаран в Цариград в затвора Мехтерхане, където умира от тиф.

Трупът му е намерен и разпознат сред телата на 180 зверски убити от турците българи.

Светските му портрети са лирични и психологични.

В Пазарджик къщата му е превърната в музей , носещ неговото име. Негови картини има и в НХГ.

[Edit]

Personal area
Enter
Register now!
Sign up in the largest Bulgarian site for art and you can view works for sale, detailed information about authors and auctions. You can publish your works for sale and auctions, to add information for authors.
Register now!
Bulletin
Subscribe for the newsletter of ArtPrice.bg in order to receive up to date information directly in your email!