Дружество Родно изкуство
e основано на 13 октомври 1919 в София. Пропагандира народните традиции и характер в българското изобразително изкуство. Търси „душевността на българина” и начини за внасяне на народна атмосфера в изкуството. Това е периодът след Първата световна война, когато се извършват промени в българското изкуство. Навлизат индивидуализма, символизма, романтизма, стилизация на фолклора.
Основатели са Александър Божинов, Иван Лазаров, Борис Денев, В. Захариев, Сирак Скитник, Никола Танев, Елисавета Консулова-Вазова, Елисавета Карамихайлова, Никола Маринов, Иван Милев, Стефан Иванов, Александър Мутафов, Атанас Михов, Николай Райнов, Константин Щъркелов, Дечко Узунов, Ненко Балкански, Иван Пенков и др.
Дружеството организира посмъртната изложба на Иван Милев, юбилейна на Атанас Михов, участва в ОХИ, праща свои членове на гастроли из Европа.
Това е едно от най-активните дружества на художници у нас в периоде след І Световна война. Съживява обществения живот в столицата. Участва редовно в празника на София и събраните средства внася във фонд за изграждане на Дом на изкуствата. Използва за своите експозиции Тръпковата галерия в столицата. През 1932 влиза в състава на Съюза на дружествата на художниците в България, а след 9 септември – в СБХ. Така приключва славния живот на една от най-духовните организации у нас.