Бил Виола е смятан за пионер на видеоарта и е международно признат като един от водещите съвременни артисти.
Допринесъл е съществено за налагането на видеото като значима арт форма, разширявайки в същото време нейните технологични и съдържателни хоризонти.
От 35 години насам създава видео инсталации, звукови среди, пърформанси с електронна музика, видео стени и телевизионни филмчета.
Видео инсталациите на Виола са замислени като комплексна среда, която обгръща зрителя с образ и звук. Характерни за тях са употребата на най-съвременни технологии, както и стремежът към точност и простота.
Прожектират се в музеи и галерии по цял свят, а някои от тях са част от престижни колекции. Текстовете на американеца са преведени на много езици.
Виола използва видео формата, за да изследва сетивното възприятие като път към себепознанието.
Тематичен фокус на работите му са универсалните аспекти на човешкия опит – раждането, смъртта, разгръщането на съзнанието. Много от творбите му черпят вдъхновение от зен будизма, ислямските суфи поети и християнския мистицизъм.
През 1973 г. Виола завършва своето образование в университета Сиракуза в Ню Йорк, където учи визуално изкуство при Джак Нелсън и електронна музика при Франклин Морис.
През 70-те прекарва година и половина във Флоренция, където работи като директор продукция в едно от първите арт видеостудиа в Европа.
След това се отдава на пътешествия до екзотични места като Соломоновите острови, о. Ява, о. Бали и Япония. По време на тези пътувания изучава местните традиционни изкуства.
През 1977 г. е поканен да изложи видеопроектите си в Мелбърн, Австралия. Там се запознава с кураторката Кира Перов, която и до днес е негова съпруга и съратница.
От 70-те години насам Виола излага работите си в музеи по цял свят. Сред по-важните му изяви са:
• 1987 „Инсталации и видео”, Музей за съвременно изкуство, Ню Йорк.
• 1992- 1994 „Невидими образи”, седем инсталации, които обикалят различни музеи в Европа.
• 1995 „Заровени тайни”, Четиридесет и шесто биенале, Венеция.
• 1997 „25 години творчество”, ретроспектива организирана от Музея за американско изкуство „Уитни”, Ню Йорк.
• 2002 „Да се покажеш през деня”, цикъл от пет видео стени, първата работа на художника с HD технология. Поръчана е от музеите „Гугенхайм” в Берлин и Ню Йорк.
• 2003 „Страстите”, творба вдъхновена от средновеквоното и ренесансовото изкуство. Изложена е първо в музея „Гети” в Лос Анджелис, след което преминава в лондонската Национална галерия и в австралийската Национална галерия в Канбера.
• 2007 „Хатсу Юме („Първи сън”), инсталация изложена в токийския музей „Мори арт”, която привлича 340 000 посетители.
• 2008 „Visioni”, ретроспективна изложба организирана от Кира Перов в римския Palazzo delle Esposizioni.
Бил Виола и съпругата му живеят и работят в Лонг Бийч, Калифорния.