Буян Филчев (1952) е художник, график, илюстратор и живописец.
Буян Филчев владее всички графични техники до съвършенствво, което го прави свободен да експериментира с лекотата и замаха на големия творец. Събира в изкуството си известни митове и легенди, които стават отправна точка за въображението. Буян Филчев създава концептуално изкуство често използвайки традиционни графични похвати, доказвайки за пореден път, че модерността е състояние на духа, а не заучени модни техники и медии.
Буян Филчев е роден в София на 5 май 1952 година. През 1978 година завършва Висшия институт за изящни изкуства “Николай Павлович”, София, специалност Илюстрация и оформление на книгата. Работи в областта на графиката, живописта, илюстрацията и графичния дизайн.
Член на СБХ от 1982 година. През годините 1982–1998 неколкократно избиран в ръководството на секция Графика. През 1999 година е избран за член на Управителния съвет на СБХ като представител на секция Графика, а след това е избран за председател на същата.
Професор по графика и графични технологии във Факултет по начална и предучилищна подготовка – катедра “Педагогика на изкуствата” в СУ “Климент Охридски”.
Директор на издателство „Български художник” от 1995 г.
Цялата творческа и професионална биография през последните 27 години е тясно свързана с всички значими изяви на съвременната българска графика, илюстрация и оформление на книгата. Многократно участва в журита на изложби с национално и международно значение
През 1995 е член на Организационния комитет на Международно триенале на графиката София’95. Автор е на запазения знак и на цялостния дизайн на каталога на Триеналето. Същото се отнася и за следващите издания на Триеналето през 1998, 2001, 2004. През 1999 е поканен в Организационния комитет на Варненското биенале на графиката, а също така и за член на селекционното жури и международното жури по наградите. През 2001 г. е избран за председател на Организационния комитет на Международно триенале на графиката София 2001, 2004 и 2007 г.
През 2004 г. става член на Специализирания научен съвет по изобразителни изкуства към ВАК.
Селектирал и представял в много престижни музеи и галерии по света.
Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Графичния кабинет на Биенале на графиката – Варна, Графичния кабинет на Биенале на хумора и сатирата – Габрово, Графичния кабинет на Триенале на графиката – София, в сбирката на парижкия колекционер Жорж Екли, в музея на Фондация Шрайнер в Бад Щебен – Германия и в други галерии в страната и чужбина, както и в частни колекции.