Константин Бранкузи /по-правилно е Бранкуши, но у нас е възприет като Бранкузи/ е световноизвестен скулптор от румънски произход, представител на абстрактното изкуство - един от създателите на минимализма.
Константин Бранкузи е роден на 19 февруари 1876 в Хобита, селище близо до Румънските Карпати. Областта е известна с своите майстори занаятчии, особено в дърворезбата. Смята се, че той наследява от тях простите геометрични форми, в които по-късно успява да обърне целия видим свят.
На 26 години Бранкузи изминава пеша 1200 мили за да стигне от Румъния до Париж. През 1904 той записва престижната école des Beaux Arts. Следва десетилетие на здрава работа, в което той заема своето място в световния авангард в компанията на Марсел Дюшамп, Езра Паунд, Амадео Модилияни, Ерик Сатие – те са неговите първи големи приятели и хората оказали най-силно влияние върху изкусвото му. На изложба в Париж през 1906 г. Огюст Роден е силно впечатлен от младия румънец и го кани да работи в неговото ателие. Бранкузи отказва, защото „нищо не расте добре в сянката на голямото дърво”.
Бранкузи придобива световна популярност след като неговите скулптури са "осъдени" да платят мито като обикновен метал в САЩ. Митничарите отказват да приемат странните произведения за изкуство и ги облагат с 40 процента. Бранкузи влиза в съда, където блестящо защитава правото на абстракцията да бъде изкуство. Виж цялата история в Любопитни факти Как абстрактното изкуство бе изправено на съд
Константин Бранкузи умира в Париж на 16 март 1957. Най-голямата колекция от негови произведения се намира в специална стъклена зала разположена пред музея Помпиду.