През месец април Берлин ще е най-вълнуващия град в света за съвременно изкуство. На 28 април ще стартира тазгодишното, седмо поред издание на Берлинско биенале на съвременното изкуство – “7th Berlin Biennale for Contemporary Art”. Това е събитие, което се очаква с изключителен интерес в арт средите.
След активна творческа работа в Лондон, Париж и Мелбърн, модният фотограф с германско-австрийски корени, Хелмут Нютън, се установява в Града на светлините през 1961 г., където работи за парижкия Vogue. Фотографът прекарва едни от най-плодотворните години на живота си именно в Париж, преди да се премести в Лос Анджелис.
Акварел на Пол Сезан, последно представян пред публика през 1953 г., се очаква да бъде продаден за колосалната сума от $ 20 млн. на търга на „Кристис“ за модерно изкуство и импресионизъм, който ще се проведе през м. май. Произведението е подготвителна рисунка за прочутата серия картини „Картоиграчите“.
Откриването ще се състои на 4.04.2012 г., сряда, 18.00 часа.
Венера Константинова работи в областта на витража, стенопистта и маслената живопис. Много нейни картини са в частни домове и колекции в Япония, Русия, Канада, Холандия, Гърция, Франция, Англия, Австрия, Германия и др.
Почти 100 години след като модернистите виждат за пръв път произведенията на Ел Греко в Дюселдорф, творбите на известния гръцки художник от 16 век отново се връщат в града за първата по рода си цялостна изложба в Германия.
За пръв път картина на каталонския художник и скулптор Антони Тапиес бе изложена на търг след смъртта му през февруари. Платното "Сиво и черно" бе с първоначална оценка от 190 000 евро, но надхвърли тази цена при наддаванията и се продаде за 223 630 евро.
Изложбата “Групата “Мост” – корените на експресионизма” в Musée de Grenoble, Франция, представя 120 творби на едни от най-известните представители на експресионизма като Ернст Кирхнер, Е. Хекел, Емил Нолде, К. Шмит-Ротлуф, Макс Пехщайн, Ото Мюлер и много други.
На 28 март 2012 г. в зала „Райко Алексиев” на ул. „Раковски” 125 в София ще бъде открита ретроспективна изложба на известния български художник Иван Кирков. Ако не беше напуснал този свят съвсем скоро, в началото на тази година той щеше да навърши 80 години.
Яйца на Фаберже, сътворени от водещи британски художници и други знаменитости, бяха продадени на търг в Лондон за над 665 хиляди британски лири. В благотворителния аукцион взеха участие редица известни личности, сред които и синът на бившия премиер Маргарет Тачър - Марк.
още >>
На 2 април от 19:00 часа в галерия „Академия“ ще бъде открита изложба на д-р Галентин Гатев. Експозицията, която носи наименованието „Чуваш това, което виждаш“, включва серия от рисунки, видеоинсталация, обекти и фотографии. Куратор на изложбата е проф. Станислав Памукчиев.
Музеят за модерно изкуство (МоМА) в Ню Йорк подреди цели четири декади от творчеството на Синди Шърман. Ретроспективната изложба показва 171 от нейните най-емблематични произведения.
Едно от най-престижните изложения в света, посветено на изящното изкуство и антиките, отвори врати в Маастрихт, Холандия . Тази година то отбелязва своя сребърен юбилей и по традиция представя изключителна селекция от произведения на изкуството.
още >>
След дългогодишно търсене на изгубения стенопис на Леонардо да Винчи – „Битката за Ангиари”, учените вече имат успех. Изкуствоведът Маурицио Серачини заяви, че вече са открити следи от недовършена фреска на Да Винчи. Смятаното за изчезнало произведение всъщност е било на стена в кметството на Флоренция – Палацо Векио.
Само в рамките на няколко седмици всеки любител на изкуството има уникалната възможност да си изгради цялостна представа за творчеството на Тома Трифоновски – един от художниците с особено ярко присъствие в българското изкуство.
още >>
На 21 март в Гранд Пале, Galeries Nationales du Grand Palais, ще бъде открита изложбата “Красотата на животните: от Дюрер до Джеф Кунс”. Експозицията е сочена от специалистите като едно от най-важните арт събития в Париж за пролет 2012.