Художничка, чийто дядо е ликвидиран в чистките на Сталин, спечели наградата за съвременно руско изкуство. Нейният проект използва семейни снимки в " опит да се разбере необяснимото ".
На 16 декември, понеделник,от 18.00ч. в СГХГ ще бъде открита фотографската изложба “МИСИРКОВ / БОГДАНОВ – ПОРТРЕТИ '92-'13” Ще бъдат показани над 80 портрета на известни представители на българската културa и обществен живот. Изложбеното пространство се превръща във фотографски спектакъл, но едновременно с това поднася синтезиран портрет на цялото общество през лицата на някои от най-забележителните му герои.
В Москва за първи път се демонстрират фотоснимки от серията „Образът на физиката”, направени през 50-60 години на 20-ти век от звездата на американската фотография Беренис Абот. В САЩ творбите на Беренис Абот са добре известни. Още през 20-те години фотопортретите и изгледите на Ню Йорк й донесоха заслужена слава. Но истински пробив в изкуството станаха нейните опити в научната фотография: тя е една от първите, която прави художествени фотографии на физически и химически явления.
Обикновен зрител е застанал пред скулптурата, изработена от злато и нефрит на Мао Цзедун, представена на изложба в Шенжен, южен Китай, провинция Гуандун. Експозицията е открита на 13 декември 2013 година. Статуята е на стойност повече от 16 милиона долара и с нея се отбелязва 120-годшнината от рождението н китайския политик...
Първата ретроспективна изложба във Франция, посветена на звездата на американския видео арт – Бил Виола, ще отвори врати в историческия Grand Palais, Париж, следващата пролет (05 март-21 юли). Експозицията ще включва 20 големи видео произведения и инсталации от последните четири десетилетия от неговото творчество.
Две подписани творби на британския художник Деймиън Хърст са били откраднати от галерия в Лондон, съобщи британската полиция. Двете произведения са от цветната му серия с точки - „Spot series”, и са на обща стойност от около £ 33 000 (76 600 лв.). Те са били откраднати в ранните часове на нощта от галерията „Exhibitionist Gallery”, намираща се в Западен Лондон. Крадецът е разбил главния вход на галерията и си е тръгнал с двата офорта на Хърст, слагайки ги в багажника на автомобил, заяви Скотланд Ярд.
още >>Според Джеймс Стюард от Ню Йорк Таймс, рекордните цени на аукционите на „Кристис” и „Сотбис”, на които светът стана свидетел миналия месец, всъщност са показател за равнодушието на пазара на изкуството. Според редица експерти по маркетинг и продажби, следящи пазара на изкуството, въпреки шокиращите цени, достигнати на аукциони и пресиления ентусиазъм на купувачи и дилъри, широкият пазар на изкуството е по-скоро в застой, отколкото в разцвет.
още >>Музеят за изкуство в Грьонинген в Холандия представя мащабна изложба, посветена на една от най-известните частни колекции в света – тази на Густав Рау. Изложбата „Естествена красота: от Фра Анджелико до Моне” показва пейзажи и натюрморти от колекцията на Густав Рау (1922 г. – 2002 г.) – немски тропически лекар и колекционер. Той е смятан за един от най-големите колекционери на нашето време.
В Брюксел вече има нов музей, който е посветен на "Fin-de-Siècle”, или т. нар. „край на века” – нарицателно за епохата 1890 г. – 1910 г. от историята на европейската култура. В него е представена зашеметяваща колекция от творби на белгийски художници, като Джеймс Енсор , Фернан Кнопф, Виктор Орта, Хенри ван де Велде и Филип Уолфърс, както и на чуждестранни артисти, като Пол Гоген, Огюст Роден, Пиер Бонар, Емил Гале, Луис Мажорел и Алфонс Муха – емблематични за този период художници.
още >>Повече от 900 000 души са посетили за една година филиала на парижкия Лувър в гр. Ланс, Северна Франция, съобщи президентът на музея във френската столица Жан-Люк Мартинез. Според него популярността на северния филиал на Лувъра е надминала всички очаквания. "Повече от 900 000 души са прекрачили прага на музея, което е с 200 000 повече от най-оптимистичните прогнози - е казал Мартинез. - По този начин Лувърът-Ланс се е превърнал в един от най-големите музеи на Франция."
още >>Аукционната къща Nye and Company, Ню Йорк, обяви своя празничен търг, който ще се състои на 17 декември и включва част от колекцията на носителя на Оскар – Дъстин Хофман. Акцентите на търга ще са редица произведения на приложните и изящните изкуства, антични мебели, керамика, колекционерски кукли и бижута.
още >>Пабло Пикасо, Франсис Бейкън, Ричард Принс, Джеф Кунс, Банкси, Трейси Емин... Творби на най-известните съвременни художници в света ще можете да видите в музея „Мултимедиа Арт” в Москва. Деймиън Хърст е знакова фигура в света на съвременното изкуство. Някои му се възхищават и го смятат за най-влиятелния съвременен художник, докато други се отнасят към него с презрение.
още >>Множество изложби са изследвали ориентализма през XIX век в британското и френското изкуство, както и в по-ранни периоди, като венецианския Ренесанс. Въпреки това, се знае малко за влиянието на Ориента в руското изкуство в началото на ХХ век, и по-специално в руския авангард.
още >>Френската визуална артистка Лор Пруво /Laure Prouvost/ стана носителка на Turner Prize 2013. Името на победителката беше обявено на 2 декември, вечерта, по време на тържествена церемония в британската столица. Победителката спечели премия в размер на £25,000. За Елизабет Прайс - лауреат на наградата Turner 2012 прочетете тук.
Колекция от близо 3000 произведения на изкуството, които частично са собственост на общинските власти на фалиралия град Детройт, бе оценена между 452 и 866 млн. долара от аукционната къща "Кристис“. Новината изненада експерти, които си мислеха, че колекцията ще струва по-скъпо, тъй като в нея има творби на Винсент ван Гог и на Матис, предаде Ройтерс. Смяташе се, че градските власти ще направят опит да изтъргуват някои от творбите в нея, за да покрият дълга на Детройт от 18,5 млрд. долара.
Картината „Средиземноморско пристанище при изгрев и товаренето на кораба „Св. Паула” преди отплуването му за Ерусалим” /A Mediterranean port at sunrise with the Embarkation of Saint Paula for Jerusalem/, дело на френския пейзажист Клод Лорен, беше продадена за рекордните за автора 8.3 млн. USD. Платното беше с предварителна оценка $4,920,000 - $8,200,000. Рекордната продажба бе осъществена от аукционна къща Christie’s по време на вечерния търг „Стари майстори и британска живопис”, който се проведе на 3 декември.
Светлосенъчни гравюри върху дърво, датиращи от XVI век, са представени в музея „Албертина” във Виена. Над 220 творби, идващи от личната колекция на германския съвременен художник Георг Базелиц, както и фондовете на Албертина, са представени в изложбата. Прочетете повече за Базелиц тук и тук.
още >>