Рисунка за 5 долара, купена на благотворителен търг в Лас Вегас, се оказа истинско съкровище за нищо неподозиращия си притежател. 49-годишният британски колекционер Анди Филдс бил приятно изненадан да научи, че всъщност се е сдобил с оригинална творба на бащата на поп арта Анди Уорхол.
В сутерена на музея Reina Sofia в Мадрид, гигантски робот сканира старателно картини на каталонския сюрреалист Хуан Миро, заснемайки бавно стотици микроскопични снимки. Тези кадри, направени с помощта на инфрачервена и ултравиолетова фотография, ще помогнат на експертите да определят безпрецедентно детайлно състоянието на маслената боя в произведението „Жена, птица в нощта”, създадено през 1974 г.
още >>Съпругата на сирийския художник Юсеф Абделке апелира онлайн за помощ, тъй като Абделке се намира в ареста от средата на юли. Артистът е бил задържан от силите на реда, лоялни към сирийския президент Башар ал-Асад, на пропусквателния пункт в Тарту (южен пристанищен град).
Световноизвестният музей „Метрополитън” (Metropolitan Museum of Art; MET) се отказа от своите знаменити метални „М-копчета”, които посетителите получаваха вместо билети, съобщи наскоро The New York Times. За първи път кръглите разноцветни значки, прикрепвани към дрехите на зрителите, бяха пуснати в „обръщение” през януари 1971 г. и натрупаха „трудов стаж” от... 42 години!
Картините на Френсис Бейкън се продават за милиони на търг, но сега предстои негов набор от четки да премине под чука на аукционна къща „Кристис” и се очаква да се продадат за около £ 25,000. Осемте четки, които роденият в Ирландия художник е дал на своя колега художник Клайв Бейкър през 1978 г., изцапани все още с боя, се намират в кутия от консерва, очаквайки своя купувач.
още >>Едуард Хопър е американски художник реалист, модерен импресионист и илюстратор, живял между 1882 и 1967 година. В произведенията си творецът най-често представя своята гледна точка към Америка.
През октомври 2013 г. аукционна къща „Кристис” съвместно с галерия „Waddington Custot” ще представи изложбата „Когато Великобритания стана поп арт”, която проучва ранните революционни години на британското поп арт движение. Това ще ознаменува и откриването на ново галерийно пространство на Кристис, намиращо се в Мейфеър.
още >>Галерия Тейт в Лондон и корпоративният гигант Ernst and Young обединяват усилия в името на изукството за срок от три години.
още >>Търговец на произведения на изкуството в Ню Йорк е измамил две от топ галериите, като им продавал фалшиви картини, представяни като непоказвани до този момент произведения на модернисти. Дилърът на картини е привлечен като обвиняем за измама, пране на пари и укриване на данъци.
още >>Очарованието на вещици, което пленява въображението на много западни художници от шестнадесети век до наши дни, ще бъде предмет на нова мащабна изложба в Националната галерия за модерно изкуство на Шотландия, която ще отвори врати на 27 юли 2013 г.
2015 г. ще бъде годината на Магна харта не само за Великобритания, но и за света. Четирите оцелели оригинални копия на Магна харта ще бъдат събрани за първи път в историята от 1215 г. насам. Тогава светът ще отбележи 800 години от нейното създаване.
Майката на един от заподозрените румънски обирджии е признала, че е изгорила седем от откраднатите шедьоври от музея в Ротердам, сред които са творби на Пикасо и Моне. Тя е признала пред съда, че е изгорила произведенията на изкуството, на стойност над 100 милиона евро, в печката си в опит да "унищожи доказателства".
Музеят на Ван Гог съвместно с Fujifilm е разработил техника за производство на триизмерни репродукции на шедьоври на Ван Гог. Тe се наричат Relievos, но са с такова изключително качество, че приличат на оригиналните произведения на Ван Гог, дори и при внимателно вглеждане. В момента колекция „Relievo” се състои от пет творби: „Цъфтене на бадемите”(1890), „Слънчогледи” (1889), „Жътва”(1888), „Житни поля преди буря” (1890) и „Булевард дьо Клиши” (1887).
Хари Калахан (1912-1999) е считан за един от най-иновативните и влиятелни фотографи на 20 век, а неговата изложба може да бъде видяна в градския музей на Мюнхен /Münchner Stadtmuseum/ от днес до 27 октомври.
Националният музей за българско изобразително изкуство (НМБИИ) в София откри на 18 юли (четвъртък) изложба на български художествени творби от миналия век. Изложбата „Живопис и скулптура от ХХ век от колекцията на НМБИИ” осветлява темповете на промените в нашето изкуство през избрани произведения на големите български майстори.
На 16 юли крадци откраднаха десет картини от музея „Van Buuren”, разположен в околностите на Брюксел, сред които е произведението на Кейс ван Донген „Мислителя” от 1907 г., на стойност повече от € 1,000,000. Това, което прави загуба особено голяма, е фактът, че произведенията са от семейна колекция, събирана с голяма любов от основателя на музея - Ван Бюрен.
Голям пожар силно повреди забележително парижко имение, датиращо от 17 век, което някога е било дом на Волтер. Унищожени са произведения на изкуството, събирани с векове. Имението, което понастоящем е известно като „Хотел Ламбер”, е било закупено от катарското кралско семейство през 2007 г. и беше в процес на спорна за много изкуствоведи реновация. Агенция „Франс прес” съобщи, че по данни на източници от пожарната служба, пожарът е бил случаен и е свързан с ремонтните дейности.
Първата изложба, посветена на историята на британското иконоборство, отваря врати в музея Тейт Бритън в Лондон през октомври. Той ще покаже произведения на изкуството, който са били повредени, нарязани на парчета, взривени или стопени. Творба, която няма да бъде част от изложбата, е картина на Марк Ротко, надраскана със спрей миналата година в Тейт Модърн.
още >>