НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Представителна изложба на Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ в галерия „Академия“ (01.07.2022)
Национална гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ – Трявна е държавен културен институт към Министерството на културата. Училището съхранява и развива традициите на Тревненската възрожденска иконописна и дърворезбарска школа, като дава професионална подготовка на ученици от цялата страна в три специалности: „Художествена дърворезба“, „Интериорен дизайн“ и „Иконопис“.
още >>
Момчил Мирчев със самостоятелна изложба скулптура в СБХ (24.06.2022)
Момчил Мирчев прави впечатление със своя доказан стил на изразяване, но и с нов интересен тематичен замисъл и продължение на неговите творчески идеи и търсения. В синхрон с цялата изложба, творбите въплъщават усещане за добре подбрана тематична среда, която потапя зрителя в сюрреалност от образи и силуети на тотеми.
още >>
Софийска градска художествена галерия представя Любомир Далчев. Неспокойният дух (17.06.2022)
Тази година се навършват 120 години от рождението на изключителния български скулптор Любомир Далчев. По този повод Софийска градска художествена галерия ще представи две изложби: в залите си и във филиала - галерия „Васка Емануилова“. Експозициите в различните пространства дават възможност за среща с различни аспекти от многообразното му творчество.
още >>
Художествената галерия във Велико Търново представя изложба на Майстора и Кюстендилската изобразителна школа (03.06.2022)
През 1924 г. Владимир Димитров – Майстора се установява в с. Шишковци и около него спонтанно и естествено се обособява група от също така вдъхновени художници. Около Майстора се сплотяват всички кюстендилски творци. Те често му гостуват, работят заедно, беседват, учат се от него.
още >>
Изложба на съвременно изкуство на плаж Камчия събира артисти от 6 държави (27.05.2022)
Ritual Gatherings ще покаже първата по рода си у нас изложба съвременно изкуство на плажа. Куратор на артистичната програма на фестивала е Мартина Йорданова – куратор в Националната художествена галерия и Директор на 25 Габровското биенале. В нея ще се включат повече от 20 артисти от 6 държави с голям фокус върху българските съвременни артисти.
още >>
Националната художествена галерия отбелязва 140-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров-Майстора с две изложби (20.05.2022)
Изложбата в Двореца поставя творчеството на Майстора в контекста на художниците и идеите на неформалното движение "Родно изкуство" от 1920-те и 1930-те години, което, според Кирил Кръстев, "със своята метафорична поетика и декоративна естетика се отделя като един от най-самобитните, оригинални, интересни и привлекателни периоди и фази в изобразителното ни изкуство".
още >>
Откриват 25-то издание на Габровското биенале на хумора и сатирата в изкуството (20.05.2022)
Икономия на средствата е акцент в юбилейното издание на Габровското биенале на хумора и сатирата в изкуството. То е посветено на екологични и икономически проблеми, като намаляващите природни ресурси и бързо свиващото се поле на грешка, в което се намираме, оперирайки като цивилизация, изправена пред социален и екологичен катаклизъм.
още >>
Европейска нощ на музеите 2022 в България (13.05.2022)
По повод събитието, Френският институт в България представя документалния филм „Една нощ в Лувъра: Леонардо да Винчи“. Заснета специално за киното, тази нощна, режисирана и озвучена обиколка на изложбата на Леонардо да Винчи, в празните без посетители зали на Лувъра, е в компанията на нейните двама куратори Венсан Дельовен и Луи Франк.
още >>
ИВАН НИНОВ представя „ПОЧТИ АКВАРЕЛНО“ (13.05.2022)
Иван Нинов е познат като един от най-големите графици на нашето време. Забалежителни са неговите композиции в черно и бяло, в които художникът с много сила и духовна енергия създава мощна предметност на формата, изградена с прецизна и категорична линия.
още >>
"100 години назад с фотографиите на Антип Обущаров" на "Шипка" 6 (21.04.2022)
Антип Обущаров снима живота в село Шипка – такъв какъвто го е видял в периода 1908-1931 година. Неговото ателие е на открито – цялото село с околностите. Постановъчните си фотографии Антип прави около манастира, пред училището и пощата, сградата на семинарията, или по домовете на съселяните си. Забележителни са неговите репортажи от селския живот
още >>
Греди Асса с благотворителна изложба за Украйна (15.04.2022)
"Творците – художниците, хората на изкуството, поетите, писателите, са особен вид пластилин. Успяват, независимо от всичко. Да намериш точния отговор. Не да даваш рецепти. Не да критикуваш. Да водиш. Да има подем на българския народ. Да можеш да гледаш през очите на другите, а не да ги поучаваш", каза още Асса.
още >>
ОN AIR: 100 фотографски портрета на журналиста Константин Вълков (15.04.2022)
Константин Вълков е програмен директор на Дарик радио. От 2018 реализира визуалната поредица "гоСТОЛюбив", в която снима гостите на Дарик. Над 200 са портретите в нея. Константин Вълков е работил в "Ретро радио" и списание "Егоист", автор е на статии в много български и чуждестранни вестници и списания.
още >>
Надежда Кутева рисува "Небесни образи" в новата си изложба (08.04.2022)
В "Небесни образи" включвам теми, предшестващи Страшния съд, както и събития и действащи лица, появили се в историята на християнството в следващите векове. Започвам със св. Йоан Кръстител и стигам до св. Георги и св. Никола. Образите на тези светии са илюстрирани в иконографията в множество миниатюри, които обрамчват светията с изображения на неговото битие и чудесата, които е извършил.
още >>
Изложба показва съвременни тенденции в развитието на българската книга и шрифт (01.04.2022)
Подобна селекция дава възможност на зрителя да се запознае с вижданията на тези графични дизайнери, свързани с проектирането на шрифтове и създаването на книги. Всеки един от тях търси и намира своето място в тези сфери, като изразява вътрешния си авторски прочит, преплетен с изискванията на времето, в което живеем, и условията, които то поставя пред тях.
още >>
"Божествена комедия" претворена в бижутата на Диего Перкоси Папи в София (25.03.2022)
Перкоси Папи отдава почит на Върховния поет, като илюстрира пътуването на Данте Алигиери в "Божествена комедия" чрез великолепни бижута и предмети на изкуството. Харон, Минотавърът и Ериниите със страховити и много богати форми представят Ада. В Чистилището завистта, гневът и алчността представляват най-страшните смъртни грехове.
още >>
ОТЗВУЦИ. ХРИСТО БЕРБЕРОВ (1875 – 1948) И НЕГОВОТО НАСЛЕДСТВО (11.03.2022)
Проектът „ОТЗВУЦИ. Христо Берберов (1875–1948) и неговото наследство“ се реализира по повод 145 години от рождението на художника. Голямото завръщане на Христо Берберов ще бъде в Съюза на българските художници до 2 април 2022 г. Юбилейната годишнина се отбелязва под патронажа на Министерството на културата с двегодишно закъснение, поради пандемията от Covid-19.
още >>
Световноизвестната фотографка Сибиле Бергеман с първа изложба в София (18.02.2022)
Първоначално придобива популярност със своите модни снимки в Източен Берлин, но скоро се превръща във важна представителка на жанра на фотографското есе, както и във внимателен наблюдател на социалната действителност. В творчеството ѝ ясно се усеща лична критика към възпроизвеждането на симулацията на един "идеален" контекст.
още >>
ИСКРИ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО. НА ЧЕСТОТИТЕ НА БОЙС в Националната галерия (11.02.2022)
През 2021 светът отбеляза 100-годишнината от рождението на Йозеф Бойс. В Германия инициативата beuys2021 имаше за цел преди всичко да постави въпроса дали идеите му са актуални и днес и какво е неговото наследство за германското и световно изкуство. В България въпросът беше – кой е Йозеф Бойс и какво общо има той с българското изкуство?
още >>
С нова изложба и връчване на националната награда за живопис в Кюстендил отбеляза 140-та годишнина от рождението на Владимир Димитров - Майстора (04.02.2022)
Атанас Парушев е носител на тазгодишната награда. Връчването на наградата се превърна в празник и събитие от национална величина, каза директорът на галерията Валентин Господинов. Живописецът от Сливен Атанас Парушев беше номиниран за наградата за изложбата му - абстрактна живопис, състояла се от 18 февруари до 9 май 2021 в националната галерия – "Квадрат 500".
още >>
"Ето къде си" ни представя на Венецианското биенале тази година (14.01.2022)
Художникът Михаил Михайлов, който от години живее в Австрия, стана известен с рисунките си на прах. Той е роден във Велико Търново, където завършва живопис. Във Виена разбира, че това не му стига, за да изрази себе си. Една от първите му работи има доста хумор, както самият той казва. Става въпрос за интервенция върху плакат на Музея за модерно изкуство във Виена. Това е реклама на самия музей, където се изредени най-известните имена, с които музеят работи.
още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!