Специалистите от популярното английско телевизионно предаване на BBC - Antiques Roadshow, което представя диспути и оценява антикварни предмети и творби на изкуството, попаднаха и посочиха неизвестна досега творба на големия фламандски художник Антони ван Дайк (1599-1641), съобщи сайтът на BBC News, цитиран от Lenta.ru. За друга картина на Ван Дайк открита също случайно миналата година прочетете тук.
Картината на Джорджо Вазари - "Тайната вечеря" е показана за първи път от 47 години. Това се съобщава на официалния сайт на фондация Гети. Творбата е била много силно повредена след наводненията във Флоренция през 1966 година. Тогава "Тайната вечеря" прекарва около 12 часа във вода, което се отразява на нейното състояние.
Eкип към Ермитажа е посочил сумата от 330 милиона рубли за създаване на автентично копие на гробницата на Александър Невски. Както беше предадено от "Интерфакс", по време на пресконференция на 24 декември, оценката е съобщена от директора на музея, Михаил Пьотровски. Той очаква, че спонсори ще възприемат идеята и ще дарят средства за нея.
Служителите на Музея за изящни изкуства в Бишкек, Киргизия, са сигнализирали за изчезването на картината "Морски пейзаж в Крим" (1866), рисувана от известния руски художник Иван Айвазовски, предаде РИА Новости, като се позовава на информация от местната полиция. Както е описано от Министерството на вътрешните работи, кражбата стана известна след фирмено парти на персонала на музея на партерния етаж на сградата още на 27 декември т.г.
още >>
Центърът за съвременно изкуство „Жорж Помпиду” в Париж ще отвори нов клон в курортния испански град Малага през 2015 г. Той ще бъде „първия временен център” извън Франция. В съобщение до медиите, Общинският съвет на Малага обяви, че е одобрил споразумение за инсталиране на първата база на тази престижна културна институция в андалуския град, сключено между Съвета и Центъра Помпиду в Париж.
още >>
Музеят „Ashmolean” в Оксфорд, Великобритания, е придобил една от най-големите частни колекции на модерно и съвременно китайско изкуство в света, която е и най-голямата частна колекция от произведения на китайско изкуство в Западния свят. Това е именно „Колекция Съливан”, завещана на музея от професор Майкъл Съливан (1916-2013), който почина през м. септември. Тя се състои от повече от 400 произведения на изкуството, които професор Съливан и съпругата му Коан започват да събират от 40-те години до неговата смърт.
Музеят на компанията Louis Vuitton - Moett Hennessy ще отвори врати през пролетта на 2014 година. Това беше съобщено от милиардера Бернар Арно, президент на прочутата компания. Галерията е разположена в Булонския лес (Bois de Boulogne), в западната част на френската столица.
Националната галерия на Дания притежава три произведения на изкуството, които са били конфискувани от нацистите в края на 1930-те години: две картини на Емил Нолде и една от Анри Матис. Според датския изкуствовед Бьорн Вандал, тези произведения принадлежат на германските музеи.
още >>
От 21 декември Музеят за изящно изкуство, Портланд, САЩ /Portland Art Museum/ ще покаже триптих - дело на Френсис Бейкън, изобразяващ художника Лусиан Фройд. Френсис Бейкън, добил слава на един от най-значимите творци от края на 20 век, е известен с гротескните си, деформирани фигури и сюжети, както и с яркия си колорит. През ноември 2013 г. творбата му „Три студии на Лусиан Фройд” от 1969 г. /Three Studies of Lucian Freud/ е продадена на аукцион за сумата от $ 142,4 милиона – най-високата цена на аукцион за произведение на изкуството.
още >>Изкуство, вдъхновено от видяното в базата Гуантанамо (военноморска база, използвана като затвор за заподозрени в терористична дейност) , ще получи популярност в различни прояви. Рисунките на Стив Мърмонд вече са били излагани в САЩ. Джанет Хамлин пък е майстор на скици, които прави в съда по време на различни заседания. Те са определени да бъдат събрани в книга. Мони Гребапл пък е нарисувал неща, които са свързани с 35-те задържани, които са обявили гладна стачка в знак на протест срещу задържането си.
Някои произведения на изкуството са създадени за блестящ обществен показ, други са предназначени за лично удоволствие, направени в мащаб, който насърчава внимателно изучаване. Малко са тези, които носят по-голямо удоволствие или са по-предизвикателни от забележителните бронзови статуетки в колекцията на семейство Хил, които предлагат омагьосващ поглед върху интелектуалния живот на Ренесанса.
Едно измежду събитията на изложбения живот в Европа е експозицията на Филип Гъстън (1913-1990) във Франкфурт. Отчуждението, комбинаториката и метаморфозата са трите основни принципи на сюрреализма, които присъстват постоянно и в произведения на американския модерен живописец Филип Гъстън, считан за един от класиците на новите тенденции в живописта.
Кристис приключва 2013 г. с търговете „Декоративно изкуство и дизайн от ХХ век” и „Великолепните Тифани”, които ще се проведат на 19 декември. Аукционите включват майсторите на френския Арт Деко. Акценти сред представените предмети са уникална, настолна лампа "Clematis" (оценена между $ 80,000-120,000) и столът по дизайн на Умберто и Фернандо Кампаня – „Cartoon Chair” (оценен между $ 25,000-35,000).
още >>