НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Разследващи власти иззеха 101 картини от бившия министър на финансите на Румъния – сред които произведения на Пикасо, Анди Уорхол и Реноар (03.04.2015)
Румънските разследващи власти са иззели 101 картини, сред които три подписани произведения на Пабло Пикасо, при обиска на имоти, свързани с бившия финансов министър на Румъния – Дариус Вълков. Дирекцията за борба с корупцията на страната потвърди, че има доказателства, според които министър Вълков косвено е придобил тези творби с пари от съмнителни сделки.
Изложба, изследваща красотата на човешкото тяло чрез древногръцки скулптури, отваря врати в Британския музей (03.04.2015)
Британският музей представя изложбата „Дефиниране на красотата: тялото в древногръцкото изкуство”, чийто главен спонсор е швейцарската група за частно банкиране „Julius Baer”. Амбициозната експозиция си е поставила за цел да представи човешкото тяло, по начина, по който то е било портретирано в продължение на повече от 700 години - приблизително от Архаичния период, започващ около 700 пр.н.е., до края на елинистичната епоха, завършваща през 31 пр.н.е. със смъртта на Александър Македонски.
Aкад. Светлин Русев и д-р Мария Овчарова ще представят „Черната тетрадка“ на големия български карикатурист и общественик Илия Бешков (31.03.2015)
Луксозното издание предлага среща с живота и творчеството на една от най-значимите личности от българския културен и обществен живот и отваря досието и личния дневник на големия Бешков. Съставители на книгата са покойния Александър Бешков – син на карикатуриста, и съпругата му Савка Чолакова. „Черната тетрадка“ включва дневника на художника, писан в периода 1950–1951 и добавка през 1955 г., полицейското му досие (от 1925 г. до смъртта му през 1958 г.) и албум с най-значимите му карикатури.
Галерия „СЕЗОНИ” посреща пролетта с изложба „ЦВЕТНИЦА” (31.03.2015)
На 2 април галерия „Сезони” поднася на своите почитатели, дни преди най-светлите християнски празници Цветница и Великден, изложба живопис „ЦВЕТНИЦА”. Със свои творби се представят над 20 художника. Посетителите могат да видят творби на Преслав Кършовски, Ганю Койчев, Магда Абазова, Дора Бонева, Ангел Нинов, Бранимир Цаков, Йозеф Стърн, Дарина Янева, Венера Константинова, Вълчан Петров, Сандра Блажева, Бисера Вълева, Симеон Халачев и Калин Балев и други.
Платното „Пръстен“ на попарт легендата Рой Лихтенстайн ще бъде предложено на търг в „Сотбис“ през май. Предварителната оценка е 50 милиона долара (30.03.2015)
Платното на Рой Лихтенстайн „Пръстен“ се очаква да стане първия хит в аукционите на 2015 година. Поне 50 млн. долара ще достигне според експерти цената на картината, рисувана през 1962г. от един от най-влиятелните художници на ХХ век. Творбата, включена в търга на „Сотбис“ за следвоенно и съвременно изкуство, ще се проведе на 12 май в Ню Йорк.
Предстои Masterpiece Лондон 2015 (30.03.2015)
Masterpiece Лондон е водещ международен панаир за всякакъв тип колекционери на изкуство, антики и дизайн. Панаирът се е превърнал в задължително събитие в сърцето на изпълнената с различни арт и аукционни събития столица. Със съдействието на Royal Bank Канада, панаирът ще се проведе в The Royal Hospital Челси от 25 юни до 1 юли 2015 (с предварителен оглед на 24 юни).
Аукционна къща Christie's ще се опита да постави рекорд тази пролет, продавайки творба на Пикасо за 140 милиона долара (30.03.2015)
Аукционна къща Christie's се надява да успее да влезе в историята тази пролет с нов рекорд, опитвайки се да продаде на търг картината на Пабло Пикасо - „Women of Algiers (Version O)“ за най-малко 140 млн. долара. Това е най-високата цена, поставяна за произведение на изкуството, което отива на аукцион, пише Wall Street Journal. Търгът ще се проведе на 11 май в Ню Йорк.
139 произведения на изкуството, замесени в скандала „Петробрас”, бяха предадени на музея „Оскар Нимайер” в Бразилия (27.03.2015)
Бразилски музей получи 139 произведения на изкуството, сред които и една картина от Жоан Миро, иззети от лицата, участващи в корупционен скандал, разтърсващ държавния петролен гигант „Петробрас”. Творби от бразилски художници. като Джанира и Хетор дос Празерес бяха сред произведенията, предадени на музея „Оскар Нимайер”, намиращ се в град Куритиба. Местните медии съобщиха, че по-голямата част от произведения на изкуството са били иззети от бившия директор на „Петробрас” – Ренато Доминик, който бе арестуван в понеделник.
Бивш директор на Националния музей на Македония е признат за виновен в трафик на антични артефакти (27.03.2015)
Македонски съд призна за виновни бивш директор на Националния музей на Македония, заедно с още шестима души по обвинения в трафик на 162 антични артефакти. Перо Йосифовски, който оглавяваше музея в столицата Скопие, бе осъден на 7 години и осем месеца, докато съучастниците му – петима от които са музейните работници, получиха присъди, вариращи от една до седем години. Всички обвиняеми бяха признати за виновни в кражба на „културни артефакти от голямо значение, принадлежащи на държавата”, както и за злоупотреба с власт, съобщи съдът в Скопие в свое изявление.
Affordable Art Fair в Сингапур и Хонконг (27.03.2015)
AffordableArtFair е водеща сцена за достъпно и съвременно изкуство, което всеки може да си позволи, и като такава, харесва да отразява оригинално изкуство. Тази пролет от 17-19 април 2015 ще се проведе AffordableArtFair Сингапур с над 70 галерии, които предлагат нови и свежи творби за всички любители на изкуството. Всяка галерия, която участва, може да се включи и като изложи своя картина на специална стена, на която се показват избрани творби за по 500 долара.
Бившият електротехник на Пикасо получи 2 г. условна присъда поради злоупотреба с картини на художника (24.03.2015)
Бившият електротехник на Пикасо - Пиер льо Генек и съпругата му Даниел получиха двегодишни условни присъди за укриване на 271 откраднати творби, предаде Франс прес. 75-годишният Льо Генек твърди, че получил в дар творби на обща стойност 100 млн. евро в началото на 70-те. Тогава електротехникът работел във вилата на Пикасо край Кан. Според съда обаче, картините са откраднати и скрити. Прочетете повече тук.
Берлин представя изложба с повредените от Втората световна война произведения на изкуството (24.03.2015)
Произведения, повредени по време на два опустошителни пожара през 1945 г., които унищожават около 400 картини и скулптури, съхранявани в бункера Фрадрихайн в Берлин, сред които шедьоври на Караваджо, Рубенс и Донатело, са представени в нова изложба в Музея „Боде“.
Прочут германски търговец на картини бе осъден на 6 години затвор (24.03.2015)
Само преди дни немски съд постанови осъдителна присъда за Хелге Ахенбах, един от най-известните търговци на изкуство в страната, на шест години затвор за измама на наследника на веригата супермаркети „Алди”. Съдът в западния град Есен отсъди, че 62-годишният търговец трябва да прекара с една година по-малко в затвора, отколкото са постановили прокурорите. Ахенбах призна по-рано, че е измамил Бертолд Албрехт, син на основателя на „Алди” – Тео Албрехт, когато му е продавал картини и ретро автомобили.
Сотбис с нов президент, който планира да развива бранда (20.03.2015)
На 16 март бе назначен новият президент и изпълнителен директор на аукционна къща Сотбис - Тед Смит, с което се засвидетелства стремежа на компанията към развитие и предвижване напред. „Смятаме, че Тед е великолепен стратег. Той наистина разбира от брандове и от тяхното развитие. Сега той ръководи един от най-големите в света.“, споделя водещият независим директор на Сотбис – Доменико Де Соле по време на телефонната конференция на аукционерите.
Картина, забравена в музей, се оказа дело на прочутия британски художник Джоузеф Райт (20.03.2015)
Картина, която е забравена в хранилището на музей преди повече от 50 години, тъй като е смятана за реплика, може да се окаже платно на стойност около 1 млн. паунда. Според експертите произведението, което се намира в Derby Museum, е оригинал на Джоузеф Райт, един от най-обичаните британски художници. "Coliseum by Moonlight” е нарисувана между 1780 и 1790 г., след като Райт обикаля Италия, а през тази година тя ще бъде подложена на реставрация.
Над 140 произведения на Марк Шагал са изложени в Рим (20.03.2015)
Над 140 творби на Марк Шагал, взети от колекцията на Музея на Израел, намиращ се в Йерусалим, са изложени в Италия за първи път. Един от най-обичаните художници на ХХ век, Марк Шагал, остава верен на себе си и на стила си, докато преминава през войни и катастрофи, както и политически, и технологични революции. Чрез рисунки, маслени платна, гваш, литографии, гравюри и акварели, изложбата разкрива голямата любов, която Шагал изпитва към съпругата си Бела, както и мъката, която изживява след нейната смърт.
Седмо издание на престижната награда Abraaj Group Art на Art Dubai 2015 (20.03.2015)
Престижната Abraaj Group Art е награда за художници от Близкия изток, Северна Африка и Южна Азия, която е уникална с това, че възнаграждава предложения вместо завършени произведения на изкуството. Тя е платформа за признаване на особено забележителни творци в региона и за представяне на работата им на международната сцена, пред музейни директори, куратори, критици, галеристи, техните колеги, както и на обществеността.
Александър Маккуин във Виктория и Албърт (17.03.2015)
Разрушител на предразсъдъците, според които в музеите трябва да се показват само исторически костюми, а не съвременни дрехи, стана музеят Метрополитън, който през 1983 година показа ретроспектива на Ив Сен Лоран. Въпреки оглушителния успех, изложбата не се размина без критики: на привърженици на музейната независимост им беше трудно да се оттърват от мисълта за търговската печалба, която изложбата донесе на модна къща YSL.
Битката на титаните TEFAF срещу Art Basel Hong Kong (17.03.2015)
TEFAF, гранд дамата на всички арт панаири, отвори врати в Маастрихт вчера, приветствайки тълпи от заможни колекционери. Настроението беше толкова весело, колкото екстравагантното лале, което се е превърнало в нещо като подпис на TEFAF.
НХГ представя изложбата „Индустриалният пейзаж в българската живопис през ХХ век” (17.03.2015)
Изложба, проследяваща историята на индустриалния пейзаж в българската живопис през 20 век, ще бъде открита на 19.03.2015 (четвъртък) от 18.00 часа в залите на Национална художествена галерия в София. Индустриалният пейзаж в българското изкуство се появява в края на второто десетилетие на ХХ век и е знак както за настъпващата по онова време модернизация на икономиката и обществото, така и за появата на нови естетически нагласи, сред едно малцинство от художници, чието творчество ще се окаже определящо за бъдещето на българското изкуство.
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!