През октомври архитектурно студио – Заха Хадид и Roca откри една уникална изложбена зала в сърцето на английската столица - Roca London Gallery. Световноизвестната архитектка от иракски произход каза на пресконференцията, съпътстваща откриването на галерията, че е получила вдъхновението си за този проект от водата и нейната стихийна сила.
Мигел Анхел Мунар, старши директор на фирма Roca, споделя по повод реализацията на проекта: „От съществено значение е да имаме присъствие в град като Лондон, мерило за дизайн и иновации в световен мащаб. Лондон е също така от стратегическо значение за бъдещите ни бизнес дела, тъй като ни осигурява близост до нашите най-важни международни дистрибутори и клиенти. Тук, в Roca London Gallery, Заха Хадид е интерпретирала перфектно нашите ценности и философия по един крайно вълнуващ и осезаем начин.”
„Очарователно взаимодействие между архитектура и природа” – така самата Заха Хадид обобщава работата си за Roca. Не само в този проект, а и по принцип архитектурата на Хадид активно черпи от структурообразуването на природните форми. „ Изследванията върху природните форми и системи - казва архитектката – пренасят органична лекота в работата ни. Всяка сграда е изначално замислена и проектирана с използването на система за природна организация и растеж.”
На пресконференцията по повод откриването на галерията световнопризнатата британска архитектка сподели, че през целия си живот е искала да реализира проект в този район на Лондон и че, мечтата й се сбъдва благодарение на Roca. Тази сграда е въплъщение на желанието на Заха Хадид да пресъздаде усещане за поток в градска интериорна среда. Мебелите, проектирани специално за залата, са в същата флуидна стилистика.
Roca London Gallery е разположена на площ от 1100 кв.м. Галерията няма да изпълнява функциите само и единствено на изложбена зала. Тя ще бъде отворена за широк кръг посетители. Галерията има амбиции да осигури платформа за различен тип дейности – изложби, срещи, презентации, семинари и дебати.
През 1972 година Заха Хадид започва своето обучение по архитектура към Архитектурната Асоциация в Лондон. Получава награда за дипломната си работа през 1977 г. След завършването си Хадид става преподавател към Архитектурната Асоциация , поема и катедрата на Кензо Танге във Висшето училище за дизайн в Харвардския Университет; работи като гост преподавател в Илинойс, Охайо, Чикаго, Ню Йорк.... Дълги години тя и собственото й архитектурно студио се занимават с малки проекти, докато под нейно ръководство през 2003 г. не се появява една от най-мащабните сгради в съвременната архитектура - Музеят на съвременното изкуство в Синсинати. По това време Заха Хадид реализира още два свои респектиращи проекта - сградата на BMW в Лайпциг и музея "Ордрупгаард" в Копенхаген, Дания.
Признанието не закъснява и през 2004 г. Хадид става първата жена - носител на най-престижната награда в областта на архитектурата- наградата "Прицкер". Преди няколко седмици Кралският институт на британските архитекти – “RIBA” обяви, че за носител на тазгодишната награда „RIBA Stirling” е избрана именно Заха Хадид. Това я прави носител на престижния приз за втора поредна година.
Самата Хадид обобщава своето творчество до момента така: „ние конструираме сгради, представляващи оригинален опит , някаква странност и новост, която може да се сравни с изживяването, което изпитва, когато отидеш в нова страна.”
А обиколката на Заха Хадид из различните страни на въображението, а и на реалността продължава.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар