Изложбата „Леонардо да Винчи: Живописец в Миланския двор” възбуди интереса на публиката месеци преди тя да бъде официално открита. Това е възможно най-цялостната изложба, посветена на малобройните живописни картини, които Леонардо оставя след себе си. Безпрецедентната изложба – единствена по рода си организирана в света, събира заедно сензационни международни заеми на произведения, някои от които за първи път ще бъдат представени в Обединеното кралство. Тя ще бъде открита в Националната галерия в Лондон на 9-ти ноември и ще продължи до 5-ти февруари 2012 г.
Докато многобройните изложби, организирани по света, проследяват творческото развитие на Леонардо в светлината на изобретател, чертожник или учен, това е първата изложба, която е посветена на неговите цели и техники като живописец. Вдъхновена от скорошната реставрация на произведението „Мадоната на скалите”, изложбата се фокусира върху художественото начало в неговото творчество. По-специално ще бъде обърнато внимание на творбите, които той създава, докато е придворен художник на Лудовико Сфорца в Милано между 1480 – 1490 г..
Изложбата ще представи повече от 60 картини и скици на най-известния художник в света, както и картини на негови последователи. Почти всяка оцеляла картина, която той рисува, докато е на служба в Миланския двор, ще бъде представена в мащабната изложба.
Времето, което прекарва в Милано, оставя дълбок отпечатък, както за развитието на неговото творчество, така и за израстването му като публична личност. Именно там той създава двата варианта на картината „Мадоната на скалите” , както и стенната живопис „Тайната вечеря”. Тази творба ще бъде също представена в изложбата, чрез копие от последователя на Леонардо – Джампетрино (1500 – 1550), отпуснато от Кралската академия.
Леонардо създава три портрета, които са революционни за жанра. Самият той е музикант и си сътрудничи с други музиканти за изработването на музикални инструменти, като създава и програма за придворни забавления. По същото време той рисува и единствения портрет на мъж – „Портрет на музикант” (библиотека „Амброзиана”, Милано).
Идеализиранияt портрет на „Прекрасната Ферониер” (Лувър, Париж) би могло да се отнася до дукесата на Лудовико ил Моро или да бъде портрет на някоя от неговите любовници. Но най-известният от тези три портрета е този на „Дамата с хермелина” (Краков, Полша), смятан за един от неговите най-велики шедьоври. Много от историците на изкуството смятат този портрет за първия истински модерен такъв, в който Леонардо е успял да пресъздаде душевното състояние и емоциите на модела си.
Повече от 50 скици и рисунки ще бъдат изложени за първи път. Сред тях ще бъдат 33 скици собственост на Кралската колекция. Повечето от рисунките, притежавани от Елизабет II, са закупени по време на управлението на Чарлз II, но са открити случайно едва през 1778 г. Освен от най-известните британски музеи ще бъдат отпуснати рисунки и скици от институции в Париж, Флоренция, Венеция и Ню Йорк.
Поради огромния интерес към изложбата посетителите са съветвани да си купят билетите предварително или да резервират онлайн. Пълната цена на билета е на стойност £16, а за студенти или безработни, той ще струва £ 8. На всеки час ще бъдат допускани не 230 души, а 180 поради съображения за сигурност, съобщават от галерията.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар