Една от най-големите колекции в света, свързани с ислямското изкуство, е тази на музея Метрополитън в Ню Йорк. От началото на ноември тя се сдоби и с нов дом. В продължение на години музеят реновира изложбените пространства, в които да бъде представена тази великолепна колекция. По този начин 15 нови зали – значително разширени и напълно ремонтирани, ще представят изкуството на арабските страни, Турция, Иран, Северна Африка, Централна и Южна Азия.
Чрез нововъдения на дизайна са подчертани както разнообразието, така и взаимните връзки между огромния брой култури, представени тук. Множеството входове и изходи позволяват на посетителите да достигнат до новите зали, както и да се наслаждават на представеното изкуство от различни перспективи.
Но освен да очароват посетителите, кураторите от музея Метрополитън се надяват да помогнат да се разсеят стереотипите, свързани с мюсюлманската култура в САЩ.
Колекцията на музея съдържа повече от 12,000 произведения на изкуството от региона, разпростиращ се между Испания на запад и Индия на изток. От тях, около 1200 експоната от всички видове изкуства периодично ще бъдат излагани в новите зали, като част от експозицията на музея.
Важни произведения, взети назаем от Испанското общество в Америка, също ще бъдат представени в идните месеци. Изложбите на произведения от текстил и хартия ще бъдат често сменяни заради крехкостта и неиздръжливостта на тези материали.
Новите 15 зали се разпростират на 1,800 кв. м. площ. Те ще представят артефактите, събирани в продължение на 140-годишната история на музея. През 2003 г бяха затворени за ремонт., като част от програмата за разширяване на музея „Метрополитън музей от 21 век” (21st-Century Met). Първата специално посветена зала на арабското изкуство отваря врати през 1975 г.
В процеса на преинсталация на галерийните пространства екип от консерватори и специалисти са реставрирали огромна колекция от ръкописи, чупливи стъклени обекти и редки и ценни килими.
Едни от най-известните и привличащи вниманието произведения включват - разкошно орнаментирана стая „Дамаск”, датираща от 1707 г. – един от най-ярките примери за сирийски дом на заможни хора от Османския период;
-стъкло, металопласкика и керамика от Египет, Сирия, Ирак и Иран;
-някои от най-изящните запазени до наши дни килими, датиращи от XVI и XVII век – към тях се включва и наскоро реставрираният „Императорски килим” – изключителен персийски килим от XVI век, който бил подарен на хабсбургския император Леополд от руския цар Петър Велики;
-средновековни Корани;
-страници от Шах-наме или „Книга на царете”, създадена за шах Тахмасп (1514 – 76) в Иран;
-владетелски миниатюри от дворците в арабския свят, османска Турция, Персия и Индия, измежду които е рисунка от имперската книга на шах Джахан – строителя на Тадж Махал;
-архитектурни елементи, сред които присъства декориран с глазирани керамични плочки михраб от XIV век, произхождащ от Исфахан (Иран).
„Отварянето на тези забележителни нови зали, допринася за нашата мисия да бъдем енциклопедичен музей, като ни дава възможността да представим величието и многообразието на ислямската култура и изкуство, като централен момент в световната история на изкуството”, заявява директорът на музея Метрополитън – Томас Кембъл.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар