Известният виенски музей „KunstHausWien”, дело на един от най-впечатляващите артисти на ХХ век – Хундертвасер, представя изложба с произведенията на един от най-влиятелните фотографи – Анри Картие-Бресон. Тя ще накара посетителите да опознаят отблизо вътрешния свят на фотографа, с помощта на 214 фотографски изображения, създадени за период от пет десетилетия. Изложбата „Анри Картие-Бресон. Компасът в окото: Америка – Индия – Съветски съюз” ще продължи до 26-ти февруари 2012 г.
Фотограф, артист и режисьор, Анри Картие-Бресон (1908 – 2004) остава в историята на фотографията като „бащата на модерната фотожурналистика”. Като космополитна личност, той обикаля света и го заснема, но не заради фотографията сама по себе си, а за да го изследва, наблюдава и представя по най-неочаквания начин. Дори и приживе, той е оценяван като „персонификация на модерната фотография” повече от всеки друг фотограф.
Картие-Бресон учи живопис заедно с кубиста Андре Лот, като изпитва силното влияние и на сюрреалистите около Андре Бретон. Освен това бива вдъхновен от философията на Дзен будизма. Той повлиява на поколения фотографи чрез своите естетически възгледи за фотографията, със своите ненадминати шедьоври, както и с дълбоките си мисли, относно теорията и практиката на фотографията. Неговата книга „Images à la Sauvette” (“Решаващият момент”), публикувана през 1952 г. се превръща в един от най-често цитираните източници за историята на фотографията. През 1947 г. той става съосновател на „Magnum Photos” – агенция, която се превръща в еталон, както за фото журнализъм, така и за изображения с най-високо фотографско качество.
Изложбата ще ни отведе в света на Картие-Бресон, представяйки ни историята на три държави с много различна култура и съдба – САЩ, Индия и СССР, заснети по време на важен етап от тяхното историческо развитие.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар