До 30 ноември в галерията на Съюза на българските художници на „Шипка” 6 е представена юбилейна изложба по случай 110 години от рождението на българския художник Борис Елисеев (1901-1978).
Изложбата е наречена “Ценни картини от американския период на Борис Елисеев” и представя около 30 живописни произведения и монотипии на един от най-интересните български модернисти.
Произведенията от американския период на Елисеев са у нас след дългогодишни проучвания в САЩ на специалисти от фондация “Професор Николай Райнов”. В България се намират около 50 негови картини, 18 от които в Националната художествена галерия. Сега, на IV-я етаж на „Шипка”, ценителите могат да видят част от произведенията му, които са от колекциите на НХА, НХГ, СГХГ, галерия „Владимир Димитров-Майстора” в Кюстендил, галериите в Сливен и Русе, както и от частни сбирки.
Борис Елисеев е сред най-интересните автори от българското Дружество на Новите художници от 30-те години на ХХ в. Още 10-годишен се увлича от рисуването. Още като дете се запознава с Владимир Димитров-Майстора, който по-късно подпомага следването му в Художествената академия. Към кръга на неговите близки приятели от детството се причисляват още Кирил Цонев, Асен Василиев и Васил Евтимов.
През 1925 г. Борис Елисеев завършва специалност „Живопис” в класа на големите художници Никола Ганушев и Никола Маринов, двама от най-изявените възпитаници на Кралската академия „Албертина” в Торино. През 1935 г. печели конкурс за едногодишна специализация във Варшава и учи графика. Там се запознава с бъдещата си съпруга Арлин Олдрич. Две години по-късно се установява заедно с нея в САЩ.
През 1938 г. Борис Елисеев организира първата презокеанска изложба на български художници. Тогава в Ню Йорк, наред със свои творби, той представя произведения на Илия Бешков, Борис Денев, Иван Ненов, Бенчо Обрешков, Кирил Петров, Сирак Скитник, Веселин Стайков, Дечко Узунов, Стоян Венев и Васил Захариев. На няколко пъти, между 1964 и 1974 г., Елисеев посещава България, а през 1977 г. СБХ показва негови работи от българския и американския му период.
Макар че, Борис Елисеев е активен участник в художествените процеси в страната през 30-те години на миналия век, цялостната картина на живота и творчеството му досега е недостатъчно проучена.
Настоящата изложба предоставя уникалната възможност да се видят наистина впечатляващи, неизвестни у нас до този момент творби на художника. Безспорните образци в изложбата са абстрактните живописни шедьоври, чиито сюжети са основани на мотиви от традиционните български тъкани - „Чергата на мама” и „Мамина черга”; двата портрета на Майстора и „Автопортрет”; експресивният пейзаж „Ню Йорк - Еast River” (1938) от Националната галерия в София, както и модернистичните експерименти, изпълнени в техниката на монотипията.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар