Галерия „Рудолфинум” („Rudolfinum”) в Прага представя изложба на прочутия и ексцентричен американски фотограф Дейвид ЛаШапел. Тя ще включва едни от най-важните периоди и произведения за неговото творческо развитие и ще бъде първата ретроспективна изложба за артиста. Експозицията ще бъде открита на 7 декември и ще продължи до 26 февруари 2012 г.
Дейвид ЛаШапел (р. 1963 г.) е един от най-забележителните фотографи в световен план, от средата на 90-те до ден днешен. Неговите произведения са източник за вдъхновение сред много художници и фотографи. ЛаШапел успява да създаде собствен отличителен стил на работа, благодарение на който променя визуалния език на фотографията.
Предстоящата изложба е наречена „По този начин говори ЛаШапел” („Thus Spoke LaChapelle”). В нея ще бъдат включени рядко излагани ранни произведения на артиста от 80-те години. Така тя се стреми да изследва и представи творческите фази от богатата кариера на художника. Въпреки това, ще бъде наблегнато главно върху произведенията, които ЛаШапел създава през последните години, когато се оттегля от модните и рекламни поръчки, за да се съсредоточи върху своята независима артистична кариера. Ще бъдат представени на вниманието на зрителите най-важните и известни произведения на фотографа, сред които са монументалните творби „Потопът” (2006) и „Салът на илюзията бушува срещу истината” (2011).
Галерия „Рудолфинум” е съсредоточена главно в представянето на съвременното изкуство пред чешката публика. Помещава се в историческата сграда в Прага – „Рудолфинум”, дом на чешката филхармония. Зданието е дело на архитектите на сградата на Народния театър в Прага, които създават нео-ренесансовата по стил постройка през 1884 г., за да бъде дом както на галерия, така и на симфоничен оркестър. В нея са излагали творци като Синди Шерман и Годфрид Хелнвайн.
Кураторът на изложбата, Отто Ърбан, споделя: „Винаги главна цел в моята кариера на куратор е била да ангажирам зрителя, за да може той да се почувства обвързан с изображенията, които вижда. Това е връзка и обменяне на идеи, чувства, мании, мечти и илюзии. Точно като музикантите, които импровизират във визуални джем сесии, авторът се стреми да постигне изобразителна хармония, която да се надяваме ще докосне и зрителите по начинът, по който го прави и музиката”.
Изложбата ще бъде придружена от цветен каталог.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар