2012 е годината, през която в Лондон ще се проведат Летните олимпийски игри. Страната се подготвя за стотиците хиляди туристи, които ще искат да зърнат отблизо най-зрелищното шоу на годината. В тази връзка музеите и галериите ще се опитат да представят най-доброто, на което са способни.
· Британския музей – „Шекспир – светът е сцена” (19 юли – 25 ноември). Изложбата е организирана в сътрудничество с Кралския шекспиров театър и ще представи предмети, текстове, стари филми, костюми, рисунки и картини.
· Национална галерия на Шотландия – „От Ван Гог до Кандински: Пейзажи на въображението” (14 юли – 14 октомври). Галерията обединява сили с музея Ван Гог в Амстердам, за да представи символния пейзаж в Европа в изложба, към която публиката определено ще има огромен интерес. Същата галерия се готви и за още една изложба, обръщаща поглед към императорска Русия и Катерина Велика (13 юли – 21 октомври). Френски сребърни прибори, порцелан, картини и костюми, принадлежащи на просветената императрица – всички те – заем от „Ермитажа” в Санкт Петербург.
· Тейт Ливърпул – „Търнър, Моне и Сай Туомбли” (22 юни – 28 октомври)
· Кралската колекция представя: „Северен ренесанс: от Дюрер до Холбайн”, организирана в „Queen’s Gallery”, Бъкингамския дворец (2 ноември – 14 април).
· Галерията „Dulwich” ще представи един малко известен период от живота на Антонис Ван Дайк, когато той е изоставен в Сицилия, по времето когато градът е опустошаван от чумна епидемия (15 февруари – 27 май).
· Животът в Англия по времето на управлението на Стюартите може да бъде проследен в Националната портретна галерия в Лондон с изложбата, посветена на по-големия брат на Чарлз I – „изгубения принц” – принц Хенри Уелски (18 октомври – януари 2013 г.). Както и в двореца „Хамптън”, обръщащ внимание върху живота и любовните авантюри в двора на Стюартите от Чарлз II до кралица Анна, с изложбата „Дивите, красивите и проклетите” (5 април – 30 септември).
· Галерия „Курто” ще представи близкото приятелство и влиянието, което Мондриан окозва върху английския художник Бен Никълсън (16 февруари – 20 май). Животът на Едвард Мунк в контекста на филми, фотографии и сценични продукции ще бъде представен в Тейт Модърн (28 юни – 14 октомври). Малко по-рано същата галерия ще представи влиянието на Пикасо върху модерното британско изкуство (15 февруари – 15 юли). Годината за Тейт Модърн ще бъде завършена от провокативната изложба „Живопис след перформънс: Виенски акционизъм”, представяща използвания от тях медиум – свинска кръв и експресионизма, който се появява след тях.
· Националната галерия в Лондон ще бъде домакин на изложба, представяща изкуството на Уилиам Търнър и френския пейзажист Клод Лоран (14 март – 5 юни).
· Кралската академия представя още в началото на година встъпителната си и многообещаваща изложба, посветена на пейзажите на един от най-уважаваните британски художници – Дейвид Хокни. Ще бъдат представени над 200 произведения, създадени за период от 60 години (21 януари – 9 април). Няколко седмици по-късно Националната портретна галерия ще представи портретите на Лушън Фройд (9 февруари – 27 май).
· Ретроспектива на Деймиън Хърст в Тейт Модърн (4 април – 9 септември). Много критици са песимистично настроени и към умението на Хърст да представи хомогенно и последователно своите произведения в безмилостните изложбени пространства на Тейт, давайки пример с „яхнията”, която Джилберт и Джордж сътвориха там преди няколко години.
· Музеят „Виктория и Албърт” представя по времето на Олимпийските игри мащабна изложба, посветена на британския дизайн 1948 – 2010, в която ще бъдат представени 350 произведения, сред които и такива на покойния дизайнер Алекзандър МакКуин и модел на Коркорд.
· Летните Олимпийски игри съвпадат и с тържествата, посветени на Диамантния юбилей на кралица Елизабет II от възкачването й на трона 6 февруари 1952 г., след смъртта на баща си – крал Джордж VI. Ето събитията, които предстоят:
§ 60 фотографии за 60 годишнината от възкачването на трона на кралицата на Великобритания в замъка „Уиндзор” (4 февруари 2012 – януари 2013)
§ Съкровища от Кралския дворец ще бъдат представени в кралската галерия в двореца „Holyroodhouse” в периода 16 март – 16 септември 2012.
§ „Леонардо да Винчи: Анатомия” – оригинални рисунки на най-прочутия художник на всички времена ще бъдат представени в „Queen’s Gallery” в Бъкингамския дворец (4 май – 7 октомври).
§ „Диаманти: юбилейни празненства” ще бъдат представени през лятото в Бъкингамския дворец, когато той е отворен за посетители (август и септември), като датите предстоят да бъдат обявени.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар