Британски арт експерти срещнаха непримирими противоречия по въпроса за автентичността на 600 рисунки на Френсис Бейкън, които той подарил на италианеца Кристиано Лователи Раварино. Двамата имали 15-годишна връзка и творбите потвърждавали техните близки взаимоотношения, съобщава The Independent.
Според Едуард Луси-Смит, един от водещите британски изкуствоведи, рисунките със сигурност носят почерка на Бейкън, въпреки че някои от тях не са изпълнени добре. Стилът на британския експресионист личал най-ясно в творбите, изобразяващи свещеници - художникът е известен с интерпретациите си върху прочутия „Портрет на папа Инокентий Х” от Диего Веласкес.
Луси-Смит споделя, че Бейкън не смятал отношенията си с Раварино за обществено достояние и не ги афиширал, а италианецът от своя страна се притеснявал от реакциите на своите близки. Изкуствоведът твърди обаче, че по време на пътешествията си в Италия, Бейкън винаги бил съпровождан от приятеля си и двамата често били виждани заедно на обществени места.
Въпреки тези изявления, много специалисти се съмняват в произхода на рисунките. Мартин Харисън, редактор на каталога The Francis Bacon Catalogue Raisonné, който ще бъде публикуван през 2013 г., смята че във въпросните ескизи е невъзможно да бъде открит почерка на Бейкън. Освен това, Харисън се съмнява, че художникът би могъл да подари подобно количество рисунки, на когото и да било. Основен мотив за подозренията му предизвиква и фактът, че всички работи, които са собственост на Раварино, са подписани от Бейкън. Всеизвестен факт е, че ескизите, открити в ателието му и атрибутирани като негови, са без подпис, а и самият автор винаги е казвал, че практически не прави скици и подготвителни рисунки.
Автентичността на колекцията, представена от Раварино, ще бъде обсъдена на заседание на Courtauld Institute of Art в Лондон, което ще се проведе на 25 януари 2012 г., а темата ще бъде “The Challenges of Authenticity: Francis Bacon, A Case Study”.
През последните няколко години творчеството на Френсис Бейкън предизвика огромен интерес сред колекционерите. През 2008 г. на търг в Sotheby’s New York руският милиардер Роман Абрамович заплати 86.3 млн. USD за прочутия „Триптих” (Тriptych; 1976). През изминалата 2011 година, на 10 февруари, Sotheby’s London продаде за 37 млн. USD триптиха от портрети на художника Лушън Фройд (1922-2011) – “Three Studies for a Portrait of Lucian Freud” (1964) и произведението влезе в Топ 10 на най-скъпите творби за 2011г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар