Тази година изложението за съвременно изкуство на Индия ще представи своето четвърто издание, но под друго име. Провеждащо се от 2008 г. насам под заглавието „India Art Summit”, изложението вече ще се нарича „India Art Fair”. През последните три години то привлече над 170,000 посетители и се нареди сред едни от най-посещаваните изложения в света.
Тази година то ще представи 91 галерии от 20 държави, излагащи над 1000 съвременни и модерни артисти. Изложението ще се помещава в специално издигната за него сграда – „NSIC Exhibition Grounds” (Експозиционен център NSIC) в Ню Делхи, а експозиционната му площ надвишава 12,000 кв.м.
Освен името, изложението от тази година има и нов управителен съвет. Неговият основател – Неа Кирпал (Neha Kirpal) даде 49% от дяловете на India Art Fair на двама от съоснователите на Art Hong Kong (международното изложение за изкуства на Хонконг) – Санди Ангас (председател на водещата глобална изложбена мрежа „Montgomery Worldwide”) и Уил Рамзи (основател на „Affordable Art Fair” и „Pulse Art Fair”). По този начин „India Art Fair” ще стане част от най-голямата мрежа за международни изложения в света.
„Изложението има изключителен ръст за много кратко време и този успех се дължи на неговата цел да даде подходяща и прозрачна платформа за индийското съвременно изкуство. Безпрецедентен интерес към него беше демонстриран от международни музеи и частни колекционери. В това издание на изложението ние сме подготвили изключителна селекция, както от индийски автори, така и от международни. Публичната програма също е много обогатена”, споделя Неа Кирпал.
Това действително би могло да се забележи, щом разгледаме списъка с участващите галерии. За първи път има такова огромно разнообразие – около 57% от галериите са от Азия, 26% - от Европа и 14% от Северна и Южна Америка, Средния Изток, Африка и Австралия. Сред първокласните галерии, които ще представят свои произведения, са: „Hauser and Wirth” (Великобритания/Швейцария), „Galleria Continua” (Италия), „White Cube” (Великобритания), а английската „Lisson Gallery” ще участва на изложението за трети пореден път.
Сред художниците, чиито произведения ще бъдат представени, попадат тези на „титаните” на модерното европейско изкуство – Марк Шагал, Салвадор Дали, Хуан Миро и Пабло Пикасо. Сред останалите световно известни художници, които ще бъдат представени, са: Марина Абрамович, Антъни Гормли, Мона Хатум, Деймиън Хърст, Аниш Капур и много други.
Посетителите на изложението ще могат да се насладят и на т.нар. „Ораторски форум”, при който входът е свободен. Той ще даде възможност на гостите да чуят лекции и дискусии на 54 световно известни художници, критици, куратори и хора, занимаващи се с изкуство. Сред тях са Марк Куин (художник), Сузан Котер (куратор – проект Гугенхайм Абу Даби, фондация „Соломон Гугенхайм”), Ян Далей (редактор на Файненшъл Таймс), Софи Дюпле (куратор – Център Жорж Помпиду, Париж) и други.
Изложението ще бъде открито на 25-ти и ще продължи до 29 януари. През първия ден ще се състои затворено предавателно представяне за пресата и VIP гостите.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар