След броени часове Националната портретна галерия в Лондон ще открие една изключително мащабна изложба, посветена на делото на починалия през 2011 г. световноизвестен художник Лусиан Фройд. Експозицията, озаглавена „Lucian Freud Portraits" ще се помещава в изложбените зали на галерията в периода 9 февруари - 27 май 2012 г. и се очаква да предизвика изключително голям зрителски интерес.
Лусиан Фройд - един от най-награждаваните, най-обичаните и най-скъпопродаваните художници от втората половина на ХХ век, е известен преди всичко със своите реалистични портрети. От тази гледна точка настоящата изложба „Lucian Freud Portraits" в Националната портретна галерия в Лондон включва най-представителната част от творчеството на художника – неговите портрети.
Арт-критикът на Observer Уилям Фийвър, който познава Фройд от повече от 40 години, казва, че той е успял да върне портретния жанр към прилягащите му висини. „Той казваше, че всичко, което рисува, е автобиографично или автопортрет. Беше забавен, импулсивен артист", споделя Фийвър. Според него Фройд е оставил и няколко недовършени картини: „Той обичаше да си има поне по две платна едновременно в случай, че изгуби „вдъхновението" за едната".
Още приживе Фройд е дал съгласието си за подобна ретроспективна изложба. Незавършено платно, по което той е работил и което е трябвало да присъства в експозицията, е останало непокътнато в студиото на артиста след смъртта му на 88-годишна възраст. Това е портрет на асистента на Фройд Дейвид Даусън и кучето му Ели.
Кураторката на „Lucian Freud Portraits" - Сара Хоугейт - споделя, че портретната галерия е водила успешни преговори с Фройд за осъществяването на изложбата именно по време на Олимпийските игри през 2012 г. Тя е обсъдила с художника селекцията на неговите работи, а той от своя страна изрично е упоменал, че не иска изложбата да притежава биографичен характер, а вниманието да е изцяло фокусирано върху самите произведения. В тази връзка галерията държи да отбележи, че експозицията няма възпоменателен характер.
Експозицията включва над 100 селектирани творби, предоставени от частни колекции и музейни фондове от цял свят. В картините, които ще могат да бъдат видени в Лондон, Фройд изобразява членовете на своето семейство – майка си, съпругата си, любовницата си; близки и колеги – артисти като Франк Ауербах, Франсис Бейкън , Дейвид Хокни.
Достойно място в експозицията заема и известната муза на Фройд – Сю Тили, обезсмъртена в серия портрети от 1990 г. Една картина от тези серии - „Benefits Supervisor Sleeping", завършена през 1995 г., достигна сумата от 33.6 милиона долара на аукцион в Кристис през 2008 г. - рекордна сума за творба на жив артист.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар